Er el-selskabernes fiberinvestering dømt til fiasko?

Pro et Contra: MidtVest Bredbånd - ejet af lokale el-selskaber - er gået i betalingsstandsning. Hvad betyder det for de danske el-selskabers bredbåndsinvesteringer?

Artikel top billede

Elselskaberne har investeret milliarder i at grave fiber ned i den danske muld. Foto: MidtVest Bredbånd

Pro et Contra: Elselskaberne har investeret milliarder i at grave fiber ned i den danske muld.

Kunderne lader vente på sig, mens kritikerne nærmest står i kø for at dødsdømme projektet.

Elselskaberne har dog ikke til sinds at overlade bredbåndsmarkedet til TDC.

Computerworld har sat spørgsmålet på spidsen og stillet to personer spørgsmålet:

Er el-selskabernes fiberinvestering dømt
til fiasko?


John Strand, teleanalytiker, Strand Consult

JA - Et filantropisk projekt

Hvis man kalder det en investering, så er pengene spildt. Men hvis man kalder det en filantropisk investering, hvor man ikke har nogen forventning om at kunne forrente og betale pengene tilbage, så det er en ganske fornuftig investering. Samfundsmæssigt er det da fint.

Der er meget, som tyder på, at selskaberne ikke er i stand til at tiltrække nok kunder, som vil betale nok til, at el-­selskabernes investeringer kan forrentes. Så set med aktionærernes øjne er investeringen spildt.

Det er jo altid en fiasko, når virksomheder ikke når de mål, de sætter sig. Og det er altid en fiasko, når ledelsen får lov til at sidde, selv om den ikke når de lovede mål.

Man skal huske, at mange i ledelsen af de her selskaber er små konger. På nuværende tidspunkt har MidtVest Bredbånds betalingsstandsning og tab på flere hundrede millioner kroner ikke fået nogen som helst ledelses­mæssige konsekvenser.

El-sektoren er nok en af de få s­ektorer i Danmark, hvor der er ansættelses­garanti uden hensyntagen til, hvilke resultater man leverer.

Jeg må konstatere, at markedet udviklede sig som jeg forudsagde. Og det er jo lidt skræmmende, når man ved, hvor meget tid og energi elselskaberne har brugt på at fortælle, at jeg tog fuldstændig fejl, og at det var dem som havde ret.

Alligevel er det skræmmende, at det er gået så galt og så hurtigt. For jeg må jo nok indrømme, at det er ­gået lidt værre og lidt hurtigere, end jeg frygtede.

Nej - En langsigtet investering


Christian Berg,
chefkonsulent, Dansk Energi

Men investeringen er selvfølgelig ikke uden risiko på et konkurrencebetonet marked, hvor den teknologiske udvikling går stærkt. Energi­selskabernes investeringer i fibernet giver måske ikke sorte tal på bund­linjen den første årrække. Vi taler om en langsigtet investering i ny tele­infrastruktur, som skal holde de næste 50, 80 eller måske 100 år - lige som investeringen i Storebæltsbroen.

50 milliarder kroner er investeret i den samlede danske teleinfrastruktur i de senere år. Faktum er, at alle selskaber, som laver større investeringer i ny teleinfrastruktur, lever med store underskud. For eksempel. har mobilselskabet 3 tabt et godt stykke over fire milliarder kroner efter skat, siden virksomheden blev etableret herhjemme i 2001. Telia, Sonofon og Cybercity har også døjet med store underskud.

Allerede nu er kapaciteten i den gamle kobberinfrastruktur ved at være fuldt udnyttet. Og det på trods af, at tv først nu er på vej ud på nettet, og nye tjenester som videokommunikation er på vej. Alle er enige om, at kravet til hastighed hurtigt kommer op på gennemsnitligt 20-50 megabit per husstand. Det krav kan det gamle kobbernet ikke leve op til, og rigtig mange virksomheder og private kunder vil være helt afskåret fra de nye muligheder.

Faktum er, at der i dag er meget store huller i den danske bredbåndsdækning. Over en halv million husstande og virksomheder har ikke adgang til internet på blot 10 megabit.

I andre lande er situationen endnu værre. Derfor efterlyser EU-kommissionen nu massive investeringer i fibernet . Dels for at sikre borgerne og erhvervslivet adgang til nye tjenester, dels for at skabe ægte konkurrence på teleområdet.

Så der er i den grad behov for fibernet i Danmark. Energiselskaberne er trukket i arbejdstøjet, og ser det som en samfundsopgave at fjerne den digitale kløft mellem by og land og løfte Danmark ind i det 21. århundrede på den digitale front.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S