Snebolden ruller på Virk.dk

Virk.dk har været så stor en succes i sin nye indpakning, at målet i år er tæt på en fordobling af antallet af indberetninger.

Artikel top billede

Virk.dk, som i sine tidligere versioner har fået drøje hug fra brugere og erhvervsorganisationer, ser ud til at have ramt rigtigt med den seneste relancering. Antallet af indberetninger er eksploderet over de seneste otte måneder, siden relanceringen af portalen.

Før relanceringen i marts sidste år var der kun 60.000 månedlige indberetninger. I december var det tal fordoblet til 120.000 indberetninger.

Den store succes med den nye version af portalen betyder, at målet for i år er endnu en fordobling af antallet af indberetninger. Ved udgangen af i år skal minimum 225.000 indberetninger komme ind via portalen.

Virk.dk er den fællesoffentlige virksomhedsportal på nettet, hvor al kommunikation mellem det offentlige og de danske virksomheder skal kunne foregå digitalt inden år 2012. Allerede næste år skal 75 procent af kommunikationen mellem virksomhederne og myndighederne være digital.

Tæt på målet

"Vi ligger lige nu pænt i forhold til at nå vores mål om 225.000 indberetninger via Virk.dk i slutningen af 2009," siger kontorchef i Center for Virk.dk, Carsten Loesch.

Han forklarer, at der efter relanceringen af Virk.dk i marts sidste år har været noget, som kunne minde om en sneboldeffekt.

"Virksomhederne begynder i højere grad at komme igen, og omkring 400 virksomheder registrerer sig hver uge som nye brugere af Virk.dk," siger Carsten Loesch.

Kontorchefen mener, at det er en kombination af flere ting, som har ført til væksten, der i løbet af sidste år var på 112 procent i antallet af indberetninger via Virk.dk.

"Det er en blanding af mange forskellige ting, der gør det. Vi har været inde i en god stime," siger han og peger blandt andet på markedsføringsindsatsen og nye løsninger på portalen.

Han nævner, at man nu blandt andet på Virk.dk kan indberette moms samt den nye fakturablanket, som giver virksomhederne mulighed for at sende e-faktura direkte til det offentlige i stedet for gennem et indlæsningsbureau.

Fakturablanketten har været populær, og nu leder Center for Virk.dk efter lignende potentialer andre steder.

"Vi leder efter nye vækstlokomotiver, både i forhold til de brugere, vi har i forvejen og i forhold til nye brugere, så Virk.dk bliver et endnu større aktiv for landets virksomheder," siger Carsten Loesch.

Virksomhedsportalen skal understøtte regeringens overordnede målsætning om, at al relevant skriftlig kommunikation mellem virksomheder og det offentlige skal være digital i 2012.

"Umiddelbart vil jeg mene, at det offentlige ligger godt i forhold til de overordnede mål om at kunne tilbyde digital kommunikation mellem virksomheder og det offentlige i 2012" siger Carsten Loesch.

Han fortæller, at det totale antal årlige indberetninger er cirka 10 millioner, hvis man fraregner de største system-til-system indberetninger i blandt andet Skats systemer. Af de 10 millioner kan virksomhederne i dag indberette cirka ni millioner digitalt via Virk.dk.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen