Snebolden ruller på Virk.dk

Virk.dk har været så stor en succes i sin nye indpakning, at målet i år er tæt på en fordobling af antallet af indberetninger.

Artikel top billede

Virk.dk, som i sine tidligere versioner har fået drøje hug fra brugere og erhvervsorganisationer, ser ud til at have ramt rigtigt med den seneste relancering. Antallet af indberetninger er eksploderet over de seneste otte måneder, siden relanceringen af portalen.

Før relanceringen i marts sidste år var der kun 60.000 månedlige indberetninger. I december var det tal fordoblet til 120.000 indberetninger.

Den store succes med den nye version af portalen betyder, at målet for i år er endnu en fordobling af antallet af indberetninger. Ved udgangen af i år skal minimum 225.000 indberetninger komme ind via portalen.

Virk.dk er den fællesoffentlige virksomhedsportal på nettet, hvor al kommunikation mellem det offentlige og de danske virksomheder skal kunne foregå digitalt inden år 2012. Allerede næste år skal 75 procent af kommunikationen mellem virksomhederne og myndighederne være digital.

Tæt på målet

"Vi ligger lige nu pænt i forhold til at nå vores mål om 225.000 indberetninger via Virk.dk i slutningen af 2009," siger kontorchef i Center for Virk.dk, Carsten Loesch.

Han forklarer, at der efter relanceringen af Virk.dk i marts sidste år har været noget, som kunne minde om en sneboldeffekt.

"Virksomhederne begynder i højere grad at komme igen, og omkring 400 virksomheder registrerer sig hver uge som nye brugere af Virk.dk," siger Carsten Loesch.

Kontorchefen mener, at det er en kombination af flere ting, som har ført til væksten, der i løbet af sidste år var på 112 procent i antallet af indberetninger via Virk.dk.

"Det er en blanding af mange forskellige ting, der gør det. Vi har været inde i en god stime," siger han og peger blandt andet på markedsføringsindsatsen og nye løsninger på portalen.

Han nævner, at man nu blandt andet på Virk.dk kan indberette moms samt den nye fakturablanket, som giver virksomhederne mulighed for at sende e-faktura direkte til det offentlige i stedet for gennem et indlæsningsbureau.

Fakturablanketten har været populær, og nu leder Center for Virk.dk efter lignende potentialer andre steder.

"Vi leder efter nye vækstlokomotiver, både i forhold til de brugere, vi har i forvejen og i forhold til nye brugere, så Virk.dk bliver et endnu større aktiv for landets virksomheder," siger Carsten Loesch.

Virksomhedsportalen skal understøtte regeringens overordnede målsætning om, at al relevant skriftlig kommunikation mellem virksomheder og det offentlige skal være digital i 2012.

"Umiddelbart vil jeg mene, at det offentlige ligger godt i forhold til de overordnede mål om at kunne tilbyde digital kommunikation mellem virksomheder og det offentlige i 2012" siger Carsten Loesch.

Han fortæller, at det totale antal årlige indberetninger er cirka 10 millioner, hvis man fraregner de største system-til-system indberetninger i blandt andet Skats systemer. Af de 10 millioner kan virksomhederne i dag indberette cirka ni millioner digitalt via Virk.dk.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse