Politi advarer mod kriminel brug af Skype

Det italienske politi er bekymret over de kriminelles omfattende brug af Skype, som politiet ikke kan aflytte.

Artikel top billede

Politiet i Milano ser stadig flere kriminelle anvende Skype til at planlægge og udveksle information om deres illegale aktiviteter.

Det skriver BBC.

Ifølge det italienske politi er det ikke muligt at bryde Skypes kryptering og Skype ønsker ikke at hjælpe myndighederne med Skype-aflytning.

Italiensk politi ikke alene

For et år siden dukkede der dokumenter op på whistleblower-sitet Wikileaks, der viste, at det tyske politi også har betænkeligheder.

Kriminelt brug af Skype fik angiveligt de tyske myndigheder til at hyre en softwarevirksomhed til at skrive trojanere, så det blev muligt at optage Skype-samtaler på de mistænktes computere.

Samarbejder Skype med politiet?

Det italienske politis beklagelser strider imod
rygter om, at Skype samarbejder med myndigheder i forksellige lande om Skype-aflytning.

Eksempelvis skulle østrigske myndigheder have adgang til en bagdør i Skype.

Computerworld har tidligere rapporteret, at dansk politi øjensynligt forhandlede med Skype om aflytning.

Det er påstande, som dansk politi ikke ønsker at kommentere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S