Mobilmesse drukner i smartphone-kapløb

Er der én ting, mobilproducenterne er enige om på den igangværende mobilmesse i Barcelona, så er det, at smartphones bliver det næste store hit.

Artikel top billede

Smartphone-trenden er for alvor slået igennem på dette års mobilmesse i Barcelona.

På andendagen for den toneangivende Mobile World Congress i Barcelona, synes i hvert fald én ting at stå klart.

Står det til mobilproducenterne, så bliver 2009 smartphonens år.

Stort set samtlige producenter har præsenteret deres bud på det, de håber, bliver din næste mobiltelefon: en smartphone.

I går var det Sony Ericsson, der var hurtigt ude af starthullerne, da firmaet lancerede en ny high-end smartphone.

I dag har flere af de andre store producenter også meldt sig på banen med udspil i den dyrere og ikke mindst mere avancerede mobilkategori.

Både sydkoreanske LG og den kinesiske mobilproducent Huawei kom i dag med hver deres bud på nye smartphones og håber dermed at være med i opløbet om kunderne på det attraktive smartphone-marked.

PC-producenter vil have del af kagen

Også pc-producenterne er på frierfødder i Barcelona.

Acer følger i HP og ASUS' fodspor og har lanceret sin egen smartphone, der får trykfølsom skærm og Windows Mobile som styresystem.

Netop markedet for smartphones har IDCs teleanalytiker Brian Troelsen også vurderet til at være et lyspunkt i et ellers trængt finansielt klima.

"Generelt vil vi se en svær periode for mobilsalget, men samtidig vil vi se, at det er de almindelige mobiltelefoner, der bliver ramt hårdest, fordi der er en stærk flytning over mod smartphones i stedet. Vi vil derfor se en lidt højere vækst dér end på almindelige mobiltelefoner," siger han.

Efter de sidste dages massive smartphone-annonceringer må det stå klart, at både mobil- og pc-producenter klamrer sig til netop det håb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect