Torsdagens aviser om it

Nordjysk it-firma holder vækst

Det Ålborg-baserede iværksætterfirma Logicmedia, som har været i gang i tre år, oplever fortsat vækst i omsætningen, og regner ikke med at det ændrer sig i 2009. Logicmedia, som specialiserer sig i it-løsninger til boligselskaber, har fået fat i branchen, takket være formidlingen af kontakt via væksthuset Bretteville Hotspot, et projekt under Ålborg Kommunes erhvervsafdeling.
(Erhvervsbladet)

1,5 million kroner for ulovligt software

Danske virksomheder har i 2008 betalt mere end 1,5 millioner kroner i erstatning for brug af ulovlig software, viser en opgørelse fra Business Software Alliance (BSA). Der blev i alt rejst 20 sager om ulovlig software i løbet af året. Derudover har de danske virksomheder betalt godt og vel 750.000 kroner for ny, lovlig software.
(Jyllands-Posten)

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job