Helt nyt hul i Excel

Microsoft bekræfter, at der er opstået et nyt hul i firmaets regneark-program.

Artikel top billede

"Vulnerability in Microsoft Office Excel Could Allow Remote Code Execution."

Sådan lyder overskriften på den sikkerhedsadvarsel, som software-giganten Microsoft lagde på nettet i går.

Den såkaldte Security Advisory på Microsofts webside advarer om en 0-dags sårbarhed i Excel, der misbruges i målrettede phishing-angreb mod myndigheder og internationale virksomheder.

"Målet er tydeligvis informationstyveri og at lokke modtageren til at åbne det særligt udformede XLS-dokument, der er vedhæftet spam-mailen. Det vil udløse en fejl i flere versioner af Excel og derved kompromittere maskinen," lyder det fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

I øjeblikket er angrebene ret begrænsede i omfang, men systemerne hos millioner af brugere verden over er potentielle ofre for at blive ramt af sårbarheden.

Derfor opfordrer sikkerhedsfirmaet til forsigtighed ved modtagelse af Excel-filer, hvis indhold man ikke kender.

En lang række antivirus-producenter har dog allerede udarbejdet signaturer, der vil udløse en alarm ved modtagelse af et skadeligt Excel-dokument.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S