Howard Stringer sætter sig tungt på magten i Sony

Fire år efter han overtog posten som bestyrelsesformand hos Sony, har Howard Stringer planer om at reorganisere selskabet og dets ledelse. Nyheden er sammenfaldende med Sonys faldende salgstal.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Howard Stringer vil forandre både hele Sony og selskabets ledelse.

Forandringerne, der skal indledes 1. april, medfører blandt andet, at Howard Stringer bliver den nye 'president' for Sony, og således får han direkte kontrol over de dele af virksomheden, der har at gøre med forskellige former for elektronik.

Sony har udsendt en meddelelse, hvor selskabet blandt andet skriver, at Howard Stringer stadig vil beholde sine titler som både bestyrelsesformand og administrerende direktør, mens den nuværende president, Ryoji Chubachi, i stedet vil få titel af 'vice chairman' og dermed skal assistere Howard Stringer i forhold til spørgsmål om sikkerhed, kvalitet og miljø.

"Forbrugerne i dag vil have produkter, der er multifunktionelle og som bruger åbne teknologier. De vil have spændende oplevelser, der kan deles med andre, og som i stadigt højere grad tager hensyn til miljøet," fortæller Howard Stringer.

Han tilføjer, at reorganiseringen af Sony gerne skulle forvandle selskabet og gøre det til et mere innovativt, integreret og smidigt sted, hvor næste generations ledere allerede står på spring.

Elektronik-forretningsdelen vil altså blive reorganiseret og den nye kerne vil blive to hovedafdelinger.

Den ene afdeling vil være 'The Networked Products and Services Group', der skal arbejde på at bruge de fælles erfaringer fra henholdsvis Playstation-konsollen, Walkman-produkterne, Vaio-computerne, forskellige, nye mobile produkter og Sony Media Software and Services til at udvikle en fælles service-platform.

'Playstation-netværk' bliver kernen

Alle de forskellige produkter skal være i forbindelse med Sonys 'Playstation-netværk', som er et online distribueringssystem, som, selskabet forventer, vil blive kernen for de fremtidige, elektroniske produkter.

Afdelingens top vil blive defineret af Kaz Hirai, som i dag er leder for Playstation-forretningen i Sonys underafdeling Sony Computer Entertainment. Kaz Hirai er en veteran hos Sony og har blandt andet stået i spidsen for Playstation-afdelingen i USA, mens Howard Stringer ledte Sonys forbrugerelektronik-afdeling samme sted.

Han skal arbejde sammen med en anden gammel rotte fra Sony, nemlig den nuværende leder af 'Sony Electronics', Kunimasa Suzuki, der både skal være 'senior vice president' for Sony og 'deputy president' for den nye gruppe.

Han skal først og fremmest stå for Vaio-produkterne, men han skal også lede et nyt projekt, hvor man vil samle Sonys bedste teknologier og bruge dem i nye produkter.

Den anden hovedafdeling bliver 'the New Consumer Products Group', som skal samle blandt andet Sonys Bravia-tv, afdelingen for digitale billeder, og Sonys audio- og videoprodukter.

Denne afdeling skal ledes af Hiroshi Yoshioka, som i dag står i spidsen for Sonys tv-forretningsdel. Han skal desuden også styre 'the Semiconductor and Component Business group'. Tv-delen skal så til gengæld overtages af Yoshihisa Ishada, som i dag står for Sonys Vaio-produkter.

Økonomidirektør ud af bestyrelsen

Sidst men ikke mindst vil Sonys nuværende økonomi-direktør Katsumi Ihara miste sin bestyrelsesplads og sin centrale stilling i selskabet. I stedet er det planen, at han skal lede Sony Financial Holdings.

Howard Stringer pointerer, at meningen med omrokeringen er, at den skal fungere som katalysator for de forandringer, der allerede blev indledt for fire år siden. "Den nye ledelse vil gøre det muligt for alle dele af Sony at arbejde sammen. På den måde kan vi overtage positionen som verdens førende, og sammen kan vi opnå store ting."

Sony advarede i januar om, at salget i det indeværende økonomiske år, som afsluttes i marts, forventes at blive 14 procent lavere end tidligere forudsigelser. Forventningen var, at Sony ville sælge for 560 milliarder kroner, mens det tal er altså nu nedjusteret til 460 milliarder kroner. Sony mener, at forklaringen dels ligger i den stærke japanske yen og dels i den generelle økonomiske krise.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job