Obama nominerer Genachowski som leder af FCC

USA's præsident Barack Obama har nomineret Julius Genachowski som formand for U.S. Federal Communications Commission (FCC).

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Jeg kan ikke komme i tanke om nogen bedre end Julius Genachowski til posten som formand for Federal Communications Commission. Han medbringer erfaring med kommunikation og teknologi, der er mangfoldig og uden sidestykke, fra to årtiers præstationer i den private og offentlige sektor," udtaler Barack Obama i forbindelse med offentliggørelsen af nomineringen.

Genachowski har været rådgiver for Obama og blev allerede i januar, inden præsidentens indsættelse, anset for at være en ledende kandidat til posten som USA's næste formand for FCC, der er USA's svar på Telestyrelsen.

Han har været ledende rådgiver for den tidligere formand for FCC, Reed Hundt, og var særlig rådgiver for FCC's juridiske chef, William Kennard, som også senere besad posten som formand. Genachowski er fortaler for netværksneutralitet og har bred erfaring i juridiske kredse og inden for it.

Ros for valget

Den amerikanske præsident kan udpege formanden for FCC, men højst tre medlemmer ud af den fem mand store kommission kan være fra præsidentens eget parti. Hvis Genachowski bliver antaget, bliver han en del af et flertal bestående af demokraterne Michael Copps - som på nuværende tidspunkt er fungerende formand - og Jonathan Adelstein.

Republikaneren Robert McDowell bliver i kommissionen, og der er således en ledig plads til en anden republikaner.

Mediereform-organisationen Free Press, som også er fortaler for netværksneutralitet, roser Obamas valg. Under Bush-regeringen hjalp Free Press med at presse på for en FCC-kulegravning af Comcasts blokering af applikationer til fildeling på sit kabelbredbåndsnetværk.

"Vi opfordrer Senatet til at føre Genachowski hurtigt gennem antagelsesprocessen, og vi ser frem til at arbejde sammen med ham om at håndtere Amerikas mest presserende medie- og it-spørgsmål," udtaler Free Press.

Også ifølge Consumer Electronics Association er Genachowski et oplagt valg.

"Det er kun naturligt, at vores nations første digitale præsident vælger en person til posten som formand for FCC, som har arbejdet i it-branchen, og som forstår, hvordan innovation vokser fra en idé til at blive den næste generation af virksomheder, der driver vores økonomi fremad og skaber nye job," udtaler gruppen.

CV

Genachowski dimitterede fra Harvard Law School i 1991 og arbejdede som juridisk assistent for USA's højesteretsdommer David Souter.

Før det arbejdede han som juridisk assistent for højesteretsdommer William Brennan samt for chefdommer Abner Mikva ved United States Court of Appeals for the District of Columbia Circuit. Han var medarbejder for Charles Schumer, da senatoren for New York sad i Repræsentanternes Hus, og han arbejdede for den komite i Repræsentanternes Hus, der undersøgte Iran-kontra-skandalen.

Hvad angår hans arbejde inden for it, var Genachowski medstifter af LaunchBox Digital, hvor han er direktør, hvilket han også er i Rock Creek Ventures. Han har også arbejdet som særlig rådgiver for General Atlantic og i direktionen hos IAC/InterActive.

Genachowski voksede op i New York og bor nu i Washington, D.C.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension