Skal Danmark bruge Obamas it-model?

Med udpegelsen af Vivek Kundra som federal CIO har USA's præsident Barack Obama valgt at samle it-ledelsen. Computerworld har spurgt danske eksperter, om Danmark bør gå samme vej.

Artikel top billede

Foto: Pete Souza (Foto: © 2008 Pete Souza / Pete Souza)

En overordnet CIO skal sætte skik på USA's regerings brug af it, styringen af projekter og it-portefølje. Den nye federale it-direktørVivek Kundra vil også åbne for innovativ brug af den amerikanske administrations mange data.

I Danmark er der også tilløb til en mere centraliseret styring af it-porteføljen i Statens IT, og regeringen har nedsat en arbejdsgruppe, som skal undersøge mulighederne for bedre styring af it-udvikling. Og hvis man spørger to eksperter i offentlig it-ledelse i Danmark, så skal regeringen ikke efterligne Obamas model lige nu.

Ejvind Jørgensen, underdirektør i konsulenthuset Rambøll Management, mener, at Danmark allerede er godt med på de områder, den amerikanske CIO vil i gang med. Han nævner IT- og Telestyrelsens nye rapport, der inviterer til større og bredere brug af det offentliges data.

"Der er initiativer på samme niveau i Danmark. IT- og Telestyrelsen har meldt ud omkring, hvordan man kan stille bedre data til rådighed," forklarer Ejvind Jørgensen.

Han tilføjer, at han mener, at der er meget væsentlige forskelle mellem Danmark og USA.

"Man skal passe på ikke at sammenligne. Den amerikanske CIO's rolle er at sende signaler og det bliver mere policy-orienteret. Men uden at undervurdere ham, så er noget af det han taler om jo almindelig god porteføljestyring, hvor man siger, at hvis it-projekterne ikke bidrager til noget skal vi lukke dem," konstaterer Ejvind Jørgensen.

Han mener, at selv om Danmark ikke har en decideret national CIO, så er styringen efterhånden samlet ved nogle stærke aktører, der koordinerer arbejdet.

"Rent de facto er vi kommet til en tættere styring. Men man kan ikke se, at der står en mand i spidsen," siger Ejvind Jørgensen.

"Der er et samarbejde mellem Økonomistyrelsen og Den Digitale Taskforce i Finansministeriet. Og samtidig er der kommet en større politisk bevidsthed, og vi ser at toppen agerer meget mere årvågent i forhold til it-projekter," siger Ejvind Jørgensen.

Han mener, at det ville være en fejl at centralisere styringen yderligere hos en stilling som Danmarks CIO.

"Man skal passe på ikke at ville enormt meget på en gang. Og det er ikke der, jeg ville starte," siger Ejvind Jørgensen.

Engelske erfaringer skræmmer

Heller ikke på Copenhagen Business School, hvor Kim Normann Andersen (tidligere Kim Viborg Andersen, red.) er professor på centeret for anvendt it, er der den store begejstring for en national CIO i Danmark.

"Den danske virkelighed er anderledes. Det er en helt forskellig skala, det er et meget større antal mennesker, det handler om i USA," siger Kim Normann Andersen.

Han peger desuden på, at forsøget med at samle digitaliseringen hos en CIO, allerede er gjort i England under Tony Blair. Og her har succesen ikke afspejlet sig i bedre placeringer på digitaliseringens verdensranglister.

Kim Normann Andersen mener heller ikke, at Danmark bør være alt for optaget af amerikanernes digitalisering.

"Danmark er ikke bagefter USA på digitaliseringsfeltet, så jeg ved ikke, om vi ville vinde noget ved at gøre det samme som dem," siger Kim Normann Andersen. Professoren mener, at den fremgangsmåde, som den danske digitaliseringsstrategi arbejder efter, har nogle andre fordele.

"Det er en fundamentalt anden model, vi har lavet i danmark, hvor vi har en konsensusenhed i Styregruppen for Tværoffentligt Samarbejde og Finansministeriet. Det giver nogle andre styrker som man ikke skal underkende," siger han.

Kim Normann Andersen så gerne, at der kom mere fart på digitaliseringen i Danmark men han mener ikke nødvendigvis, at det er USA, som skal være forbilledet lige nu.

"Al Gore proklamerede et mål om e-government i slutningen af 90'erne, men der var Danmark allerede i gang. Jeg synes personligt, at man kan lære noget i andre lande, men hvis vi skal bruge en ny konstruktion i Danmark, så skal det være rettet mod gadeplans-digitaliseringen," siger Kim Normann Andersen, som henviser til teknologier, der kan forbedre effektivitet og service uden for de administrative områder i det offentlige.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo