Formand: Forløb med Statens It en katastrofe

"Kommunikationen om Statens it er en katastrofe," mener Pia Brade, formand for it-fagforeningen Samdata, der bliver kimet ned af nervøse it-folk.

Artikel top billede

(Foto: Sisse Jarner/HK Samdata)

Få overblik over forløbet med Statens It.

Rygterne om fremtiden for Statens It svirrer for fuld styrke.

Og det får formanden for it-fagforeningen Samdata til at kritisere finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) for ikke at informere sine medarbejdere godt nok.

Formand Pia Brade fra Samdata er blevet kimet ned af tillidsfolk i staten her til morgen. De vil høre, hvad der sker med statens it-center.

"Det er anden gang, vi skal læse om afgørende personaleforhold i avisoverskrifter. Kommunikationen til medarbejderne er en katastrofe," siger hun.

Computerworld kunne i begyndelsen af 2008 afsløre, at man havde planer om at etablere det fælles center.

Dengang advarede Pia Brade om, at kommunikationen simpelthen skulle blive bedre.

Det er mennesker

"Nu må man i Finansministeriet lade være med kun at tænke i tal. Der er altså folk bagved det her," siger hun.

"Lars Løkke Rasmussen har det overordende personaleansvar. Nu må der meldes klart ud. Han er mildt sagt ikke en god rollemodel i personaleledelse lige nu," siger hun.

Hun oplyser, at folkene på Statens It får en briefing i eftermiddag.

"Men det er simpelthen ikke godt nok. Til den tid er der skrevet mange artikler," siger hun.

Hun understreger, at der efter hendes mening skal meldes klart ud nu - uanset hvad planerne er med centeret.

Tidligere beroliget de ansatte

Både Lars Løkke Rasmussen og skatteminister Kristian Jensen har tidligere været ude og berolige de ansatte.

Dengang skyldtes det, at der i Finansministeriets rapport om oprettelsen af centeret stod, at det vil medføre færre it-arbejdspladser i staten.

Og som reaktion på fagforeningens hårde kritik dengang af kommunikationsniveauet til medarbejdere sagde Kristian Jensen:

"Hvis det bliver besluttet, at Skatteministeriet skal have den her opgave, så skal vi have lavet en klar drejebog for, hvordan medarbejderne skal orienteres, fastholdes, og hvordan skal de inddrages og være med til at bygge deres fremtidige arbejdsplads op".

Det har endnu ikke været muligt at få hverken Kristian Jensens eller Lars Løkke Rasmussens kommentarer.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos