Nintendo færdig med at juble over Wii-salget

For første gang i næsten halvandet år går Nintendos populære Wii-konsol tilbage. Sony står klar i kulissen til at overtage.

Artikel top billede

Japanske Nintendo må se sig slået af Sony, der solgte næsten 50.000 flere konsoller end konkurrenten i marts.

Selvom 2008 var et sandt jubelår for Nintendo, må den japanske konsolproducent nu sande, at bonsai-træerne ikke vokser ind i himlen.

Efter et julesalg, der bankede konkurrenterne, har afmatningen nemlig meldt sig i salget af firmaets Wii-konsol, der ellers har toppet salgslisterne i 16 måneder i træk.

I marts måtte Nintendo imidlertid se sig overgået af Sony, der solgte 146.948 Playstation 3-konsoller, mens Nintendo måtte nøjes med at lange 99.335 Wii-konsoller over disken.

Til sammenligning solgte Microsoft 43.172 af firmaets Xbox 360.

Japansk marked forudsiger udviklingen

Når udviklingen er særlig problematisk for Nintendo, skyldes det, at det japanske marked typisk er en strømpil for, hvordan det kommer til at gå i andre lande, skriver Wall Street Journal.

Alt tyder dog på, at det japanske konsol-boom har haft sit klimaks.

Det totale salg af spilkonsoller gik sidste år tilbage med 18 procent.

Det japanske marked for spilkonsoller omsætter årligt for omtrent 31 milliarder danske kroner, og er verdens næststørste, kun overgået af det amerikanske marked.

Annonce

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub