Hver femte pc er stadig sårbar over for Conficker

En ud af fem pc'er i virksomhederne mangler fortsat at blive rustet til at modstå den frygtede Conficker-orm.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selv om den megen omtale af Conficker-ormen har fået et væsentligt antal erhvervsbrugere til endelig at rette en seks måneder gammel fejl i Windows, så mangler en ud af fem erhvervs-pc'er stadig at få lukket sikkerhedshullet, lyder det fra sikkerhedsfirmaet Qualy.

Skanninger af flere end 300.000 Windows-pc'er, ejet af Qualys' kunder, viser, at udrulningen af sikkerhedsopdateringen MS08-067 - en nødsopdatering, der blev udsendt af Microsoft i oktober 2008 - først for alvor tog fart for to uger siden.

"Medie-opmærksomheden omkring datoen 1. april har fået folk til at sikkerhedsskanne helt vildt," fortæller Wolfgang Kandek, teknologidirektør i Qualys.

Det sker med henvisning til datoen, der var kodet ind i Conficker, som er den orm, der udnyttede MS08-067-sårbarheden til at inficere millioner af maskiner tidligere på året.

"30. marts havde vi tre til fire gange så mange skanninger som normalt," lyder det fra Wolfgang Kandek.

Qualys udgav ligesom adskillige andre sikkerhedsleverandører et Conficker-skanningsværktøj før 1. april, hvor ormen skiftede til en ny kommunikationsmetode til at modtage instrukser fra ormens hacker-programmører.

Procent-delen af de skannede pc'er, der var sårbare overfor MS08-067-fejlen, begyndte at falde efter 1. april, oplyser Kandek.

Inden for få dage var det faldet fra omkring 40 procent til lige under kun 20 procent.

"Hele balladen om 1. april viste sig at blive en god ting," vurderer han.

"Før 1. april var antallet af maskiner, der stadig var sårbare overfor MS08-067, sandsynligvis sammenligneligt med andre Microsoft-sårbarheder. Nu er det bedre end gennemsnittet."

Mange pc'er fortsat sårbare

Trods den øgede opmærksomhed, som Conficker og MS08-067-fejlen har fået, så er en ud af fem pc'er, der er blevet skannet af Qualys, stadig sårbare.

"Jeg ved ikke, hvorfor det er sådan. Det kan være, det er ældre maskiner, eller maskiner der ikke anses for at være vigtige, eller det kunne endda være Windows, der kører på en hæveautomat. Hvad end årsagen er, så er det svært for mig at forstå, hvorfor de ikke er blevet sikkerhedsopdateret," siger Kandek.

Qualys' skanninger har også afsløret, at omkring fem procent af pc'erne faktisk var inficeret af en af de fire Conficker-varianter.

"Det er et relativt lavt tal, men fordi antallet af Conficker-inficeringer er enorme - ormen har inficeret millioner - så er fem procent faktisk ret meget," forklarer Kandek.

I sidste uge begyndte folkene bag Conficker at opdatere de allerede inficerede pc'er og brugte muligheden til også at installere spam-robotter og falsk antivirussoftware på disse pc'er.

Den ny variant ved navn Conficker.e genopretter ormens evne til at sprede sig til maskiner, der endnu ikke har fået påført MS08-067-opdateringen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS