Hver femte pc er stadig sårbar over for Conficker

En ud af fem pc'er i virksomhederne mangler fortsat at blive rustet til at modstå den frygtede Conficker-orm.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Selv om den megen omtale af Conficker-ormen har fået et væsentligt antal erhvervsbrugere til endelig at rette en seks måneder gammel fejl i Windows, så mangler en ud af fem erhvervs-pc'er stadig at få lukket sikkerhedshullet, lyder det fra sikkerhedsfirmaet Qualy.

Skanninger af flere end 300.000 Windows-pc'er, ejet af Qualys' kunder, viser, at udrulningen af sikkerhedsopdateringen MS08-067 - en nødsopdatering, der blev udsendt af Microsoft i oktober 2008 - først for alvor tog fart for to uger siden.

"Medie-opmærksomheden omkring datoen 1. april har fået folk til at sikkerhedsskanne helt vildt," fortæller Wolfgang Kandek, teknologidirektør i Qualys.

Det sker med henvisning til datoen, der var kodet ind i Conficker, som er den orm, der udnyttede MS08-067-sårbarheden til at inficere millioner af maskiner tidligere på året.

"30. marts havde vi tre til fire gange så mange skanninger som normalt," lyder det fra Wolfgang Kandek.

Qualys udgav ligesom adskillige andre sikkerhedsleverandører et Conficker-skanningsværktøj før 1. april, hvor ormen skiftede til en ny kommunikationsmetode til at modtage instrukser fra ormens hacker-programmører.

Procent-delen af de skannede pc'er, der var sårbare overfor MS08-067-fejlen, begyndte at falde efter 1. april, oplyser Kandek.

Inden for få dage var det faldet fra omkring 40 procent til lige under kun 20 procent.

"Hele balladen om 1. april viste sig at blive en god ting," vurderer han.

"Før 1. april var antallet af maskiner, der stadig var sårbare overfor MS08-067, sandsynligvis sammenligneligt med andre Microsoft-sårbarheder. Nu er det bedre end gennemsnittet."

Mange pc'er fortsat sårbare

Trods den øgede opmærksomhed, som Conficker og MS08-067-fejlen har fået, så er en ud af fem pc'er, der er blevet skannet af Qualys, stadig sårbare.

"Jeg ved ikke, hvorfor det er sådan. Det kan være, det er ældre maskiner, eller maskiner der ikke anses for at være vigtige, eller det kunne endda være Windows, der kører på en hæveautomat. Hvad end årsagen er, så er det svært for mig at forstå, hvorfor de ikke er blevet sikkerhedsopdateret," siger Kandek.

Qualys' skanninger har også afsløret, at omkring fem procent af pc'erne faktisk var inficeret af en af de fire Conficker-varianter.

"Det er et relativt lavt tal, men fordi antallet af Conficker-inficeringer er enorme - ormen har inficeret millioner - så er fem procent faktisk ret meget," forklarer Kandek.

I sidste uge begyndte folkene bag Conficker at opdatere de allerede inficerede pc'er og brugte muligheden til også at installere spam-robotter og falsk antivirussoftware på disse pc'er.

Den ny variant ved navn Conficker.e genopretter ormens evne til at sprede sig til maskiner, der endnu ikke har fået påført MS08-067-opdateringen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S