Smil - for nu fotograferer Google i Danmark

Amerikanske Google har sendt sin flåde af kamera-biler på gaden i Danmark. Det skal være muligt at gå en tur i gaderne via Google Maps.

Artikel top billede

Bor du i København, Århus eller Odense har du nu mulighed for at stifte bekendtskab med Googles specielle kamera-vogne, der fotograferer til Street View i Google Maps.

Fra morgenstunden har fodgængere og bilister i København, Århus og Odense måske set en meterhøj kamera-konstruktion på toppen af anonymt udseende biler.

Det er imidlertid hverken PET eller kommunen, der har sendt bilerne på gaden, men derimod den amerikanske søgemastodont Google, der nu er nået til Danmark i sin kortlægning af alle offentlige veje i de tre byer.

Billederne set fra gadeplan er allerede tilgængelige i mange amerikanske byer og en lang række europæiske storbyer.

Selv om bilerne er sendt på vejene, kan Google dog ikke sige, hvornår resultatet kan ses i Street View på Google Maps.

Først skal billederne nemlig behandles, så ansigter og nummerplader ikke kan genkendes.

Og så skal det helst være solskin, forklarer administrerende direktør i Google Danmark, Peter Friis.

"Vi er ikke herrer over vejret. Vi kører, til vi er færdige, men vi forventer ikke, at det er voldsomt lang tid," siger Peter Friis.

Hvorfor, Google?

Men hvorfor vil Google nu til at fotografere gaderne i Danmark?

Peter Friis forklarer, at det er en naturlig videreudvikling af kort på nettet.

"Kort er fantastiske og noget af det mest brugte, men de er forrygende dumme, når vi ser på dem historisk," siger Peter Friis.

"De har på mange måder ikke rigtigt lavet den fulde migration fra det vi kender på print, til de muligheder vi har på nettet. Så det handler om at få en berigende oplevelse i forhold til det, vi får på print," siger han.

Hvor er forretnings-modellen?

Google-direktøren fortæller, at der ikke er en decideret forretningsmodel kørt i stilling for Street View-projektet.

"Der er ikke nogen indtægter på det her, men der er en del omkostninger. Vi gør det ikke, fordi der er en forretningsmodel i det," siger han og fortsætter:

"Google er ikke som ret mange andre virksomheder i verden. Der er utroligt mange ting, der ikke direkte kan begrundes i en eller anden forretningsmodel," siger Peter Friis.

Han vil dog godt medgive, at virksomheden ikke gør det udelukkende for sine blå øjnes skyld.

"Er det ikke noget, der styrker vores forretning? Gør det os ikke til et bedre brand? Skaber det ikke en præference hos brugerne for de ting, vi ellers laver?," spørger han retorisk og svarer selv:

"Jo, selvfølgelig gør det det. Det ville være fuldstændig forkert ikke at sige det," erkender Peter Friis.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S