Pirateri skyder EU-forhandlinger i sænk

En reform af den europæiske telelovgivning hænger pludselig i en tynd tråd, fordi EU-parlamentarikerne bringer piratkopiering ind i forhandlingerne.

Artikel top billede

EU's telekommissær, Viviane Reding, kan få svært ved at få gennemtrumfet en reform af den europæiske telelovgivning.

Er det en menneskerettighed at have adgang til internettet?

Det mener flere parlamentarikere i EU. Derfor skal det ikke være tilladt at blokere for brugernes adgang til nettet. Heller ikke, hvis de tre gange er afsløret for piratkopiering.

Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, står i den anden grøft. Han har personligt foreslået, at det skal være muligt at forbyde pirater adgang til internettet, hvis de i tre tilfælde afsløres i at kopiere noget ulovligt.

Financial Times skriver i dag, at EU-Parlamentet vil sikre, at det er en ret for alle at have adgang til internettet, og at det også skal indgå i forhandlingerne om reformen af den europæiske telelovgivning.

Dermed krydser parlamentet klinger med de nationalstater, der ønsker at gennemføre egne love i kampen om pirateri, som det eksempelvis er tilfældet i Frankrig.

"Hvis ikke Parlamentet opgiver sit krav, vil hele telepakken simpelthen ikke gå igennem," siger en anonym EU-diplomat til Financial Times.

Parlamentet skal nå til enighed med nationalstaterne, før telereguleringen kan blive gennemført. I aften finder et afsluttende møde sted mellem EU-Kommissionen, EU-Parlamentet samt medlemsstaterne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S