Windows 7's virtuelle XP kan give problemer

Den udvidelse til Windows 7, der gør det muligt at køre Windows XP-applikationer i en virtuel maskine, kan komme til at skabe et sandt support-mareridt for it-afdelingen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft offentliggjorde i sidste måned, at udvidelsen ved navn Windows XP Mode vil være tilgængelig til brugere af Windows 7 Professional, Ultimate og Enterprise Edition, når det ny styresystem kommer på markedet.

Professional og Ultimate er de to dyreste udgaver af Windows 7, mens Enterprise kun vil blive solgt gennem de såkaldte volume licensing agreements.

Der er enighed blandt analytikerne om, at Microsoft er nødt til at tilbyde den gratis udvidelse for bedre at kunne overtale brugere til at opgradere til Windows 7, men de bemærker også, at funktionen kan komme til at give forskellige slags problemer for erhvervsbrugerne.

"Dette vil hjælpe på tilslutningen til Windows 7, fordi det fjerner et mere vejbump, og det er altid godt," siger Michael Cherry, som er analytiker hos Directions on Microsoft.

Michael Cherry tilføjer, at Microsofts beslutning om at bruge virtualisering til at tilbyde bagud-kompatibilitet er et fint "sikkerhedsnet" for brugere, der ikke har adgang til Microsofts Enterprise Desktop Virtualization-teknologi.

Kan forsømme vigtigere opgaver

Michael Silver, som er analytiker hos Gartner, gentager Cherrys vinkel på, hvad der har motiveret Microsoft til at tilbyde en virtualiseret XP, men han tilføjer, at det giver meget højere support-krav.

"Man bliver nødt til at kunne give support på to versioner af Windows. Hver version er nødt til at være sikret og opdateret og have antivirus og firewall. Hvis en virksomhed har 10.000 computere, så giver det 20.000 eksemplarer af Windows," påpeger han.

Michael Silver bemærker også, at udvidelsen kan få virksomheder til at forsømme den vigtige opgave at sikre sig, at deres applikationer er kompatible med Windows 7.

"Dette er et stort plaster på såret, men virksomhederne gør klogere i at helbrede deres applikationer. De gør sig selv en bjørnetjeneste, hvis de på grund af XP Mode ikke sikrer sig, at deres applikationer understøtter Windows 7."

Michael Silver tilføjer, at selvom Microsoft effektivt forlænger Windows XP's levetid ved at tilbyde styresystemet som en udvidelse til Windows 7, så har virksomheden ikke ændret sine planer om at tage det ældre styresystem ud af mainstream-support og kun tilbyde den forlængede support indtil midt i april 2014.

"XP Mode vil give en falsk tryghedsfornemmelse," advarer han.

"Hvad vil der ske i 2014, når der ikke længere er support af Windows XP? Jeg tror, at virksomhederne gør meget klogere i at sikre sig, at alle deres applikationer kører på Windows 7," spørger Michael Silver.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Løsningsarkitekt i KMD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job