Trend Micro: Styresystemet er væk om fem år

Styresystemet er de it-kriminelles bedste ven. Derfor pensioneres operativsystemet inden for fem år, og browseren sættes i stedet bag roret, vurderer sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

Der skal et opbygges et tættere samarbejde mellem sikkerhedsproducenter og it-afdellinger for at højne sikkerheden, siger Raimund Genes.

"Et helt nødvendigt paradigmeskift."

Sådan lyder konklusionen for at afskaffe det lokale styresystem til fordel for browser-baserede applikationer.

"Det er nemlig monokulturen (med henvisning til Microsofts dominans på området, red.) der udgør en massiv risiko for sikkerheden, fordi der skrives milliarder af linjer ondsindet kode til firmaets programmer," siger Raimund Genes, der er chef for Trend Micros anti-malware-gruppe, til Computerworld.

"Populariteten af firmaets applikationer har gjort dem til et kæmpe springbræt for it-underverdenen. Apple er efter års friløb ved at løbe ind i et tilsvarende sikkerhedsproblem, fordi deres styresystem bliver mere og mere populært."

"Når en lokal platform bliver meget udbredt blandt brugerne, så bliver den også et populært mål blandt de it-kriminelle, sådan er det. Selv om det er en kontroversiel udmelding, så er det min vurdering, at styresystemet er væk om fem år. I stedet vil browseren blive brugt som adgangsbillet til online-applikationer," vurderer Raimund Genes og fortsætter:

"Ved at eliminere styresystemet indsnævres sikkerhedshullet til kun at omhandle browseren, hvilket gører det meget enklere at holde øje med problemerne."

Herudover skal der naturligvis holdes et vågent øje med online-applikationerne.

"Der, hvor fremtidens kamp kommer til at stå, bliver derfor mellem datacentre og it-kriminelle," lyder vurderingen.

Det vil, ifølge firmaet, højne sikkerheden betydeligt, blandt andet fordi de store datacentre kan dækkes af lokale skyer, der på dynamisk vis kan give højere sikkerhed.

"Ved at samle kræfterne kan man give mere modstand," siger Raimund Genes.

Usynlige fjender

Sikkerhedsmanden fra Trend Micro ser ikke de store angreb, eksemplificeret ved Conficker, som det største problem.

"Trods den avancerede kode og struktur, er Conficker en synlig trussel, som vi kan analysere i vores laboratorier," siger han.

Raimund Genes mener, at skoen trykker et helt andet sted.

"Den største fare er den usynlige malware, som kan ligge og arbejde i måneder eller år uden, at programmerne bliver bemærket. De findes hos private, men også i meget stort omfang i de store firmaer," siger han.

"Det er sikkerhedsfirmaernes ansvar at opdage dem, men det kan vi kun gøre i samarbejde med it-afdelingerne, og dette samarbejde må nødvendigvis blive tættere i fremtiden."

Raimund Genes vurderer, at sikkerhedsbranchen i dag kun fanger 80 procent af de malware-programmer, der sendes i omløb på nettet.

De grå sider

Gennem mange år har man snakket om sorte lister, hvor man lukker for adgangen til eksempelvis en webside.

Da antallet af usikre sider eksploderer, kan det være nødvendigt at rette blikket mod en anden strategi.

"Vi arbejder med det stik modsatte princip, og kalder det derfor hvide lister. Her har man de de sikre applikationer og ip-adresser noteret. I stedet for at udelukke, bliver man nødt til at godkende," lyder det fra Raimund Genes.

Det kan blive en hård, men nødvendig overgangsfase, hvor specielt de sider og applikationer, der ikke kan kategoriseres som enten 'gode' eller 'onde', kan komme til at sluge tid.

"De 'grå' sider vil i en eller anden form skulle godkendes manuelt. Derfor kan en virksomhed ikke bare springe fra 'sort' til 'hvid' på en dag. Der skal en overgangsfase til, hvor man kan opbygge et net af de sunde programmer, som man så kan arbejde ud fra," siger Raimund Genes.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect