Kort nyt: Bagger-makker skal udleveres til Danmark

En svensk domstol siger nu god for, at Mikael Ljungman skal stilles for en dommer i Danmark.

Berlingske.dk skriver her til eftermiddag, at Stockholm Tingsret har besluttet, at Stein Baggers svenske partner, Mikael Ljungman, skal udleveres til Danmark. Svenskeren blev i marts varetægtsfængslet in absentia ved retten i Lyngby.

Det famøse leasing-cirkus, som havde holdt kunstigt liv i IT Factory, var ikke et one-man-show. Det mener i hvert fald den danske anklagemyndighed, som vurderer, at Mikael Ljungman var Stein Baggers hjælper i svindelsagen.

Først var svenske Mikael Ljungman på fri fod, men 27. april blev han anholdt i Sverige, hvor han nu afsoner 10 måneders fængsel i en svensk sag. Snart kan han måske også se frem til at sidde i fængsel på dansk grund.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S