Så er der sat dato på lanceringen af Windows 7

Windows 7 vil stå på butikkernes hylder 22. oktober. Microsoft tilbyder rabatter og gratis opdateringer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft lover, at Windows 7 er klar til salg torsdag 22. oktober og at computerleverandørerne vil have pc'er med Vistas efterfølger klar til salg samtidig.

Microsoft vil også tilbyde rabat eller gratis opgraderinger til Windows 7 til brugere, som køber en pc i månederne op til det ny styresystems lancering i et program ved navn "Windows Upgrade Option," oplyser en talskvinde for softwaregiganten.

Selvom navnet er det nyt, har dette program været omtalt så tidligt som januar, da et website, der som regel er pålideligt, lækkede information om sagen heriblandt en angivelse af startdatoen til 1. juli.

Indtil i går har Microsoft været tilbageholdende med at sætte dato på udgivelsen af Windows 7, selvom virksomheden nærmest gav en tidsplan i sidste måned.

Både Bill Veghte, som er den senior vice president, der styrer forretningsenheden Windows, og Steven Sinofsky, som er senior vice president for Windows engineering group, fortalte i sidste måned, at Windows 7 fulgte tidsplanen til at være klar til julesalget og ville ramme den sidste milepæl - kaldet "release to manufacturing" eller RTM - midt i august.

I går sagde andre talsmænd fra virksomheden dog, at Microsoft sigter efter at nå RTM ved slutningen af juli.

Fleksible med opgraderinger

Det var ikke umiddelbart muligt at få nogle detaljer om Windows Upgrade Option, men flere analytikere antager, at programmet vil minde om Vista Express Upgrade, som gav gratis eller billige opgraderinger til Vista til folk, der købte pc'er med Windows XP mellem 26. oktober 2006 og 15. marts 2007.

Det var dengang op til forhandlerne at sætte prisen for opgraderingen fra XP til Vista, og man regner med at se den samme fleksibilitet med Windows 7.

Dette er ikke første gang, at oktober nævnes som måned for lanceringen af Microsofts ny styresystem. I et interview i sidste måned, sagde en chef fra Acer baseret i Storbritannien, at "23. oktober er datoen, hvor Windows 7 bliver tilgængelig."

Bobby Watkins, som er administrerende direktør for Acer i Storbritannien bekræftede også, at kunder, som køber en computer fra Acer i 30 dage op til 23. oktober, vil modtage en gratis opgradering til Windows 7.

Computerworlds søstermedie i USA brugte også i sidste måned Sinofskys dato for RTM midt i august til at forudsige, at Windows 7 ville komme i handlen mellem 11. oktober og 4. november baseret på tidsplanerne for både Windows XP og Vista.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S