Skal man købe Vista-pc i en Windows 7-tid?

Microsoft har ikke nogen plan for, hvordan eller hvornår, firmaet vil give Windows 7-opgradering til nyindkøbte Vista-maskiner. Men det kommer, lyder det fra den danske divisionschef.

Artikel top billede

Windows 7 lanceres 22. oktober, og den amerikanske afdeling lover, at der vil bliver billig eller gratis opgradering fra Vista til Windows 7 for brugere, der køber en Vista-maskine i månederne op til lanceringen af Windows 7.

Microsoft vil dog ikke fortælle hvornår eller hvordan, en sådan opgradering kommer til at fungere i praksis.

Hvis jeg går ned og køber en pc i Fona i morgen, vil Windows Vista så blive opgraderet til Windows 7, når programmet kommer?

"Det er for tidligt at sige endnu. Jeg kan først give detaljer på et senere tidspunkt," siger Kamilla Jørning Roost, divisionschef for Windows hos Microsoft Danmark.

"Der vil blive et opgraderingsprogram, hvor man inden for et vist tidsrum har mulighed for at opgradere, enten gratis eller til en favorabel pris," siger hun.

Som forbruger kunne det være rart at vide hvornår og hvordan, det kommer til at foregå?

"Du har fuldstændig ret, og så snart vi er klar, vil vi offentliggøre alle informationerne for danske brugere på microsoft.dk," siger Kamilla Jørning Roost.

Windows 7 på dansk

Windows 7 bliver som nævnt lanceret 22. oktober, men de dansk-sprogede brugere kommer til at vente noget længere med at få deres version af styresystemet.

"Der plejer at gå cirka en måned, før de forskellige sprogversioner er klar. Vi er godt med i arbejdet, og derfor kan den danske version måske komme lidt hurtigere denne gang, men vi har ikke fastsat den endelige dato endnu," siger Kamilla Jørning Roost.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S