IT-Universitetet trodser dystert jobmarked

Nyuddannede fra IT-Universitetet bliver trukket direkte ind på arbejdsmarkedet. Gode kombinationer af fag gør forskellen - sammen med tæt tilknytning til virksomhederne.

Artikel top billede

Direkte fra skolebænken og i arbejde.

Det er en uopnåelig drøm for utallige nyuddannede i disse måneder, hvor mange fag er ramt af finanskrisen. Men ikke på IT-Universitetet i København.

Næsten alle nyuddannede fra IT-Universitetet i København kommer hurtigt i arbejde, viser en undersøgelse fra universitetet. Kun fem procent af de nyuddannede står uden arbejde et år efter, de har afsluttet deres uddannelse.

Og når man ser nærmere på undersøgelsen af de tidligere ITU-studerende viser det sig, at det er meget forskelligt, hvilke virksomheder og jobs, de studerende kommer ud i.

"Det er meget bredere end softwareudvikling. Det er også kommunikation og webdesign, usability og flere andre ting," fortæller Kasper Østerbye, studieleder på ITU.

Tallene i undersøgelsen er fra november sidste år, og selv om Kasper Østerbyes akademiske tilgang til talmateriale, gør, at han ikke vil gætte på udviklingen siden, så fortæller han, at de studerende i hvert fald stadig har masser af erhvervsarbejde ved siden af studierne.

Og netop de mange projekter og den tætte kontakt til virksomhederne under selve uddannelsen er en af de mulige forklaringer på ITU-uddannedes succes.

Skarpe i konkurrencen

Hos en af it-virksomhedernes organisationer, IT-Branchen, er der også stor ros til det kun 10 år gamle universitet.

"Vi kan mærke, at nogle medlemmer bruger ITU rigtig meget. Det er jo selvforstærkende. Får du én god kandidat, så er det mere oplagt at kigge den vej næste gang," siger Henrik Egede, underdirektør i IT-Branchen, der som brancheorganisation var med til at skubbe på for dannelsen af ITU i 1999.

"Det giver Danmark en konkurrencefordel, at antallet af unge, der tager en langvarig it-uddannelse, øges - og at det hele tiden bliver strikket sammen, så vi rammer nogle nye kombinationer af for eksempel it og sundhed eller it og energiteknologi," forklarer han.

Netop kombinationerne har været med til at markere ITU som en dynamisk uddannelsesinstitution.

"Det er det felt, hvor ITU kan operere hurtigere end andre," siger Henrik Egede.

"Det stod ikke klart for 10 år siden, hvordan de videregående it-uddannelser i Danmark skulle organiseres. Det viste sig at være et klogt træk at få skabt IT-Universitetet. Det er et vigtigt supplement til de andre it-uddannelser, og ITU har været den manglende brik, hvor man kombinerer it med andre fag," siger Henrik Egede og tilføjer, at der igennem årene har været interesse for ITU-modellen fra andre lande.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

AP Pension

AP Pension søger erfaren Product Owner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S