Anklageren kræver mindst otte år til Bagger

John Trolle Rasmussen og Gul Feber-sagen hives frem i retten af anklageren. Stein Bagger-sagen er værre, lyder det fra anklageren og kræver mindst otte års fængsel.

Artikel top billede

John Trolle Rasmussen blev i oktober 2008 idømt seks års ubetinget fængsel for bedrageri, momssvindel og kursmanipulation. Stein Baggers sag er værre, mener anklageren.

Stein Bagger-sagen vil skrive sig ind i historiebøgerne - uanset hvilken straf han får. Men på denne anden dag i sagen mod Stein Bagger dykker retten ned i tidligere bedragerier i it-branchen.

Det fremgår af et dokument, som er blevet omdelt til tilhørerne i retten - og som anklageren fremhæver.

Her sammenlignes it-sagerne på en række punkter af henholdsvis formildende og skærpende omstændigheder i de forskellige sager.

Der peges på sagen om Memory Card med John Trolle Rasmussen i spidsen.

John Trolle Rasmussen blev i oktober 2008 idømt seks års ubetinget fængsel for bedrageri, momssvindel og kursmanipulation.

Dommen faldt i Københavns Byret på baggrund af John Trolles aktiviteter i den RAM-producerende virksomhed Memory Card Technology, der gik konkurs i 2001.

Da selskabet gik konkurs, var en række aktionærer rasende, og firmaet efterlod et banktab på over 450 millioner kroner.

Statsadvokaten fandt efterfølgende ud af med bistand fra revisorer, at regnskaberne var sminket med hundredvis af millioner kroner.

Blandt andet var værdien af varelagre blevet opskrevet, selvom de reelt var værdiløse.

John Trolle Rasmussen gik personligt konkurs, men forærede sin samlever en luksusyacht og en portion aktier til underpris.

Det kostede John Trolle og hans ex-kæreste en tiltale for skyldnersvig.

Gul Feber-sagen

En anden sag, der peges på, er den såkaldte Gul Feber-sag, hvor Bagmandspolitiet stadig har et hængeparti med en efterlyst medgerningsmand.

Gul Feber-sagen omhandlede massiv momssvindel med salg af mobiltelefoner, og var dengang danmarkshistoriens største sag om momssvindel.

Sagen blev døbt "Gul feber", fordi selskaber i Hong Kong var involverede, og den kostede statskassen i omegnen af 150-200 millioner kroner. En række mobiltelefon-grossister i Danmark var indblandet.

En række personer blev idømt fængselsstraffe op til seks år.

Maksimalt seks år

Af sammenligningen fremgår det, at Stein Bagger har medvirket til opklaringen og tilstået. Det skete ikke i de to andre it-sager.

Stein Bagger har også givet oplysning om andres kriminelle forhold, hvilket heller ikke er sket i de to andre sager.

Endelige peges på, at der faldet dom på seks år i de to andre sager.

Anklager kræver hård straf

Anklageren fortæller, at han ikke ved, hvorfor der ikke var krævet ekstra straf i de to it-sager.

Men anklageren kræver mindst otte års fængsel til Stein Bagger.

"Han har haft en kæmpe kulisse. Der foreligger særdeles skærpende omstændigheder," siger anklager Per Justesen.

Stein Baggers undskyldninger om Asger Jensbys pres for at få penge er ikke formidlende i forhold til strafudmålingen.

Det er til gengæld Stein Baggers hjælp til opklaringen, forklarer anklageren.

Læs alt om IT Factory-sagen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen