Tidligere topchefer vil købe Nortel

Tre af Nortels tidlgiere topchefer har planer om at købe virksomheden for at bygge højhastigheds-bredbåndsnetværk i hele Canada.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De tidligere chefer for Nortel vil gerne købe den problematiske virksomhed, men ifølge oplysninger fra Canada, mangler de stadig et lån på 5,4 milliarder kroner fra den canadiske regering.

CBCnews.ca fortæller, at de tidligere chefer vil flytte Nortel til Ottawa, hvor virksomheden fortsat skal være Canadas største investor inden for research og udvikling. Nortel, som i dag har hovedkvarter i Toronto, har allerede en stor afdeling for research og udvikling i Ottowa.

Gruppens plan er, at Nortel skal koncentrere sig om at bygge højhastigheds-bredbåndsnetværk i hele Canada, men først skal en tredjedel af forretningen nedlægges, fortæller CBC-rapporten. Den siger desuden, at de canadiske politikere ikke er udelt begejstrede for forslaget.

Tre medlemmer af gruppen er den tidligere præsident for Nortel, Bob Ferchat, David Patterson, som er tidligere direktør hos Nortel, og David Mann, som er tidligere vice president i firmaet. Gruppen har privat kapital, men den har også brug for regeringens økonomiske hjælp for at kunne følge planen til dørs, siger CBC.

Tidligere på året gik Nortel i betalingsstandsning, og selskabet leder efter købere til dele af forretningen, så det kan skaffe kapital.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job