Apple truer med at lukke for iTunes på Palm Pre

Palm mener, at det ville være et "direkte anslag" mod Apples egne iTunes' kunder.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple er i denne uge kommet med en dårligt skjult trussel til ejerne af den ny smartphone, Palm Pre, som er en konkurrent til iPhone, om at virksomheden når som helst kan slå nægte dem adgang til at bruge iTunes til synkronisering.

I et support-dokument, der tirsdag blev offentliggjort på Apples website, stod der, at Apple "ikke understøtter" hardware, der ikke er Apples eget, og som forsøger at bruge iTunes til at synkronisere indhold fra en Mac eller en Windows-pc.

"Apple er opmærksom på, at visse tredjeparter hævder, at deres digitale mediaafspillere er i stand til at synkronisere med software fra Apple," står der i support-dokumentet.

"Apple yder dog ikke support til eller tester for kompatibilitet med digitale medieafspillere, der ikke er fra Apple, og da software løbende ændrer sig, er det muligt, at nye versioner af Apples iTunes ikke længere tilbyder synkroniserings-funktionalitet med digitale mediaafspillere, der ikke er fra Apple."

Pre, som i USA blev lanceret 6. juni, synkroniserer med værts-computeren via iTunes ved at snyde Apples software til at "se" smartphonen fra Palm som en iPhone eller iPod. Før Pre'ens debut i USA forsvarede Palm denne work-around som en "let og elegant måde" for brugerne at få adgang til musik, fotos og video på deres computere.

Nu reagerer Palm anderledes defensivt på Apples svar.

"Palm Media Sync er designet i åbenhedens og tilgængelighedens ånd, som også Apple aktivt har støttet ved at droppe DRM fra iTunes-kataloget," siger en talskvinde fra Palm.

"Alle mulige virksomheder understøtter alle mulige måder at lade folk flytte deres egne data mellem forskelligt udstyr … men hvis Apple vælger at gøre synkroniseringen af indhold umulig, vil det udgøre et direkte anslag mod virksomhedens egne iTunes-kunder, som vil blive frataget en sømløs og genkendelig synkroniserings-oplevelse."

"Permanent ubrugelig"

Dette træk fra Apple kan være nært forestående ifølge Palm, som har været overordentligt flittig til at oplyse Palm-brugere om metoder, de kan benytte, hvis deres smartphones pludseligt forbydes adgang til iTunes.

"Folk har nogle forskellige muligheder: De kan altid beholde den nuværende version af iTunes og på den måde fortsætte med at synkronisere deres musik," oplyser talskvinden i en e-mail. "Pre kommer også med en anden mulighed installeret til at overføre musik og anden medieindhold til enheden. Og der findes tredjepartsapplikationer, som man også kunne overveje."

Hvis Apple faktisk slukker for knappen, så ville det ikke være første gang, virksomheden gør smartphones til "mursten" med en enkelt softwareopdatering. Tre måneder efter virksomheden introducerede den første generation af iPhone, advarede Apple de brugere, der "jailbreakede" deres telefoner, om at de overtrådte licensaftalen, hvilket annullerede garantien.

Dengang kom Apple også med trusler: "At ens iPhone bliver permanent ubrugelig på grund af installation af uautoriseret software, er ikke dækket i iPhones garantibevis."

Tre dage senere udsendte Apple en opdatering til iPhone, navnlig Version 1.1.1., der gjorde oplåste iPhones ubrugelige til andet end nødopkald, og som slettede ethvert spor af uautoriserede tredjeparts-applikationer.

Apples sidste opdatering af iTunes skete 1. juni, da virksomheden lukkede en kritisk sårbarhed og forberedte softwaren til iPhone 3.0, som nu er blevet tilgængelig til download.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S