Microsoft vil inkludere andre browsere i Windows 7

Efter massivt pres fra EU indvilger Microsoft i at indbygge rivaliserende browser-muligheder i Windows 7. Se Microsofts argumenter for det opsigtsvækkende tiltag her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft tilbyder at bygge en vifte af valgmuligheder inden for web-browsere ind i det kommende styresystem, Windows 7.

Det sker for at berolige konkurrence-myndighederne i EU.

Microsoft foreslår at inkludere en liste med valgmuligheder i Windows 7, hvorfra brugeren selv kan vælge den ønskede web-browser.

Det vil gøre det nemt for Windows 7-brugerne at installere browser-alternativer til Microsofts Internet Explorer, der ellers har været det automatiske valg for Windows-brugere.

Samtidig vil også pc-producenter nemt kunne installere rivaliserende browsere i pc'er og slå Internet Explorer fra.

EU: Godt træk
"Kommissionen hylder dette tiltag og vil nu kigge nærmere på dens praktiske effekt, når det handler om at sikre ægte valgmulighed for brugerne," lyder det i en kommentar fra EU-Kommissionen.

Microsofts initiativ kommer efter, at EU i januar indledte en sag mod Microsofts praksis med at binde Internet Explorer sammen med Windows. Det mente EU-Kommissionen kunne være i strid med gældende konkurrence-lovgivning.

I sommeren meddelte EU, at Microsofts beslutning om helt at adskille Internet Explorer fra Windows muligvis ikke var dækkende, når det gælder om at sikre fuld konkurrence.

Efter denne advarsel meddelte Microsoft, at selskabet ville lancere en version af Windows 7 i Europa helt uden webbrowser for at sikre, at selskabets praksis var i overenstemmelse med gældende lov.

Denne version, Windows 7 E, vil fortsat blive lanceret, indtil der er kommet endelig melding fra EU om, hvorvidt dette nye initiativ bliver accepteret eller ej, meddeler Microsoft.

Vil også levere hemmelig data

Microsoft tilbyder også EU-Kommissionen at levere data, der skal sikre bedre interoperatibilitet mellem Windows, Windows Server og tredjepart-produkter. EU-Kommissionen er ligeledes nu gået i gang med at gennemgå dette tilbud.

Ifølge Microsoft vedrører denne interoperatibilitet også Office, Exchange og SharePoint.

"Som forslaget om Internet Explorer betyder de interoperatibilitets-forslag, som vi har stillet, markante forandringer," lyder det fra Microsoft.

Microsoft vil offentliggøre forslagene til EU i fuld længde på selskabet website "så snart som muligt," hedder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S