Microsoft vil inkludere andre browsere i Windows 7

Efter massivt pres fra EU indvilger Microsoft i at indbygge rivaliserende browser-muligheder i Windows 7. Se Microsofts argumenter for det opsigtsvækkende tiltag her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft tilbyder at bygge en vifte af valgmuligheder inden for web-browsere ind i det kommende styresystem, Windows 7.

Det sker for at berolige konkurrence-myndighederne i EU.

Microsoft foreslår at inkludere en liste med valgmuligheder i Windows 7, hvorfra brugeren selv kan vælge den ønskede web-browser.

Det vil gøre det nemt for Windows 7-brugerne at installere browser-alternativer til Microsofts Internet Explorer, der ellers har været det automatiske valg for Windows-brugere.

Samtidig vil også pc-producenter nemt kunne installere rivaliserende browsere i pc'er og slå Internet Explorer fra.

EU: Godt træk
"Kommissionen hylder dette tiltag og vil nu kigge nærmere på dens praktiske effekt, når det handler om at sikre ægte valgmulighed for brugerne," lyder det i en kommentar fra EU-Kommissionen.

Microsofts initiativ kommer efter, at EU i januar indledte en sag mod Microsofts praksis med at binde Internet Explorer sammen med Windows. Det mente EU-Kommissionen kunne være i strid med gældende konkurrence-lovgivning.

I sommeren meddelte EU, at Microsofts beslutning om helt at adskille Internet Explorer fra Windows muligvis ikke var dækkende, når det gælder om at sikre fuld konkurrence.

Efter denne advarsel meddelte Microsoft, at selskabet ville lancere en version af Windows 7 i Europa helt uden webbrowser for at sikre, at selskabets praksis var i overenstemmelse med gældende lov.

Denne version, Windows 7 E, vil fortsat blive lanceret, indtil der er kommet endelig melding fra EU om, hvorvidt dette nye initiativ bliver accepteret eller ej, meddeler Microsoft.

Vil også levere hemmelig data

Microsoft tilbyder også EU-Kommissionen at levere data, der skal sikre bedre interoperatibilitet mellem Windows, Windows Server og tredjepart-produkter. EU-Kommissionen er ligeledes nu gået i gang med at gennemgå dette tilbud.

Ifølge Microsoft vedrører denne interoperatibilitet også Office, Exchange og SharePoint.

"Som forslaget om Internet Explorer betyder de interoperatibilitets-forslag, som vi har stillet, markante forandringer," lyder det fra Microsoft.

Microsoft vil offentliggøre forslagene til EU i fuld længde på selskabet website "så snart som muligt," hedder det.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S