Debat: Giver Cisco mere smæk for skillingen end 3Com og HP?

It-professionelle debatterer netværksgiganten Ciscos rolle i forhold til andre leverandører af tilsvarende løsninger - og der bliver ikke lagt fingre imellem.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I tørre tal køber erhvervslivets it-afdelinger mere udstyr fra Cisco end fra 3Com og HP, men det er åbenlyst ud fra antallet af kommentarer til en artikel fra Computerworlds amerikanske søstermedie Network World, som sammenligner disse leverandører, at netværksgiganten og dens politikker stadig får på puklen af it-folk.

"Jeg ser nye produkter fra 3Com, HP, Juniper og så videre, som er sammenlignelige med løsningerne fra Cisco," skriver en it-professionel, "men Cisco fortsætter bare derudad med nogle temmelig imponerende markedsandele. Hvad gør Cisco så populær?"

En anden læser kommer som svar i form af en teori om, at Cisco tager handskerne af overfor de af virksomhedens forhandlere, der forsøger at sælge andre leverandørers udstyr, og at kunderne godtager det, når forhandlerne bukker under for denne hårde linje. Ciscos fingeraftryk er i hvert fald overalt, hvilket ifølge en læser sikres af Ciscos forhandlere.

"Der er adskillige aspekter i spil her med den særlige "Cisco-tiltrækning," men det har hovedsageligt noget at gøre med den forhandler, som en slutbruger binder sig selv til," skriver denne kommentator. "Det er ret typisk for en virksomhed at se en bestemt forhandler som sin 'betroede rådgiver' og derfor gøre, hvad end forhandleren siger."

Den optræning, der kræves for at styre og vedligeholde Cisco-udstyr er et ømt punkt for mange af læserne. "Find en Cisco-tekniker og brug al din tid på at forsøge at få ham til at være effektiv på blot en enkelt produktlinje," skriver en læser. "Dette behov for specialiserede evner har det med at øge de samlede omkostninger ved ejerskab (TCO, red.) ikke nedsætte dem."

Adskillige læsere ville hellere se folk, der var trænede i det grundlæggende ved netværk frem for specifikt at være trænet i at bruge udstyr fra Cisco.

"Enten ved de, hvordan IP- og ethernet-switching fungerer, eller også gør de ikke," skriver en læser. "Eller ved de bare, hvordan man kopierer og indsætter fra Ciscos website? Når jeg ansætter folk, kræver jeg, at de har et åbent sind, ved hvordan IP- og ethernet-switching fungerer og er gode til at læse."

En it-professionel påpeger, at problemet ikke er unikt for Cisco, da hver af disse leverandører implementerer teknologi med sine egne særheder.

"En eller anden grad af gentræning og læringskurve er uundgåelig, når man går fra en leverandør til en anden for at blive dygtig til at konfigurere og bruge debugging- og fejlfindingsværktøjer," skriver denne læser. "Det er muligt, at protokollerne er de samme, men der kan være enorme forskelle mellem, hvordan man benytter dem hos forskellige leverandører.

Subjektiv debat

Hver af de tre leverandører har loyale folk blandt læserne. En HP-bruger skriver, at han prøvede noget udstyr fra Cisco men holder sig til HP. "Vi har kigget på switches fra Cisco flere gange. Cisco tilbød endda at matche HP's pris et par gange," skriver han. "Men hver gang er vi gået tilbage til switches fra HP. De er solide, pålidelige og med et komplet sæt af funktioner. I 18 år har jeg kun haft en HP-switch/hub, der døde. HP's pålidelighed kan ikke overgås."

En anden it-veteran mener, at det er en afvejning af kvalitet at vælge HP frem for Cisco: "Værdidebatten er selvfølgelig subjektiv - nogle køber deres tøj hos WalMart, og det kan man godt se. Jeg vil gladelig betale ekstra for et kvalitetsprodukt, der holder." Til dette svarer en anden læser: "Det er der sandhed i. HP har en ingeniørbaggrund, hvorimod Cisco er et akkvisitionsselskab, hvilket gør Cisco til netværksbranchens WalMart."

Huawei og dens H3C-joint venture med 3Com har også fans blandt kommentatorerne. En påstår, at denne virksomhed tilbyder et komplet portefølje, enkle styringsværktøjer og lavt strømforbrug. Men andre har en skarp tone overfor virksomheden og dens stærke bånd til Kina.

Forskning og udvikling i Kina betyder 'reverse engineering'. Derfra kommer der intet originalt design. Huawei bruger 3Com til at fremme deres billige produkter med lav kvalitet i Nordamerika," skriver en læser. Men den kommentar blev modargumenteret med denne: "Hvordan kan det så være, at mange af de europæiske teleoperatører bruger Huawei? Hvorfor er store organisationer (SNCF, den israelske regering, PSA, og så videre) gået over til H3C?"

Tilstrækkelige alternativer

Ciscos søgsmål fra 2003 mod Huawei, der blev beskyldt for ulovligt at have kopieret Ciscos IOS i Huawei-produkter, blev også diskuteret. Søgsmålet blev droppet efter 18 måneder, da det kom frem, at individer, der handlede på egen hånd hos Huawei, havde kopieret den omtalte kode, og at det ikke var noget, virksomheden havde godkendt. "Så det, du siger," skriver en læser spydigt, "er, at man får den samme switch men til en langt lavere pris. Det ser for mig ud som et let valg!"

Man skal ikke glemme Juniper, når man afvejer Cisco i forhold til andre leverandører af switches. "Juniper EX switch-produktviften er udmærket med et stærkere sæt af funktioner end de typiske produkter fra Cisco," skriver en læser.

"Alternativerne fra HP og 3Com er tilstrækkelige, hvis man bare har brug for basal switching, men når man presser dem, så begynder de at falde fra hinanden."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank