TDC lukker 70.000 danske websider

Det er ikke længere muligt at oprette eller have en hjemmeside hos TDC. 1. oktober bliver alle serverne, der har kørt hjemmesiderne, lukket ned.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC lukker for knap 70.000 kunders websider.

Telegiganten flytter nemlig hele sin hjemmeside-tjeneste over til selskabet 123hjemmeside.

Som et plaster på såret overfor de TDC-bredbåndskunder, der har aktive websider tilbyder TDC 12 måneders gratis abonnement hos den nye samarbejdspartner, der ellers tager 499 kroner for den service.

Der er løbet meget vand i åen

TDC begrunder lukningen med følgende:

"Der er løbet meget vand i åen, siden TDC for over ti år siden som nogle af de første begyndte at tilbyde sine kunder mulighed for at oprette deres egen hjemmeside. Løsningen er desværre ikke længere fremtidssikret, da TDC ikke længere har mulighed for at udvikle på tjenesten. Endvidere er løsningen ikke længere driftssikker," skriver TDC på sin webside, der dog ikke er omfattet af lukningen.

"Vi kan ikke acceptere at tilbyde en tjeneste, som i værste tilfælde kan medføre, at vores kunder mister adgangen til deres hjemmeside. Vi har derfor besluttet helt at lukke tjenesten, da det ikke har været muligt i tilfredsstillende omfang at videreudvikle på den," siger René Brøchner, produktdirektør i TDC Privat

"For at hjælpe vores kunder videre, har vi lavet en aftale med 123hjemmeside.dk, som vi mener er både sikker, professionel og simpel at bruge. Samtidig har vi valgt at tilbyde kunderne gratis abonnement de første 12 måneder som kompensation for besværet med at flytte deres hjemmeside."

De TDC-bredbåndskunder, der i dag benytter TDC's hjemmeside-tjeneste, får direkte besked om, hvad de skal gøre, når serverne bliver lukket ned, fortæller firmaet.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S