Digital signatur-afløser forsinket - igen

NemID, der skal afløse den digitale signatur, bliver først taget i brug 1. juli næste år. Den nye forsinkelse skal sikre, at løsningen virker stensikkert fra dag et.

Artikel top billede

Afløseren for digital signatur, NemID, har nu fået nyt design. Nøglekortet rummer engagnskodeord, som styrker sikkerheden i den nye løsning. Foto: Mads Bang

Det store dyr i åbenbaringen om digital borgerservice i Danmark hedder digital signatur - og det kommer det til i næsten et år endnu. For afløseren, NemID, der skal leveres af det
PBS-ejede DanID, går først i luften næste år.

Planen var oprindeligt, at signaturen skulle rulles ud allerede fra november. Men i sommer meldte DanID om en mindre forsinkelse - og nu er DanID blevet enig med IT- og Telestyrelsen om at udskyde lanceringen.

Johnny Bennedsen, som er administrerende direktør for DanID, forklarer, at udformningen af NemID-løsningen ligger fast. Men der er en del arbejde, som skal på plads inden NemID kan rulles ud til de mellem 2,5 og 3 millioner danskere, der ifølge målsætningen skal bruge signaturen.

"Vi skal være stensikre på, at det virker. Løsningen skal sidde lige i plet første gang, når det er en løsning rettet mod så mange brugere," siger Johnny Bennedsen.

Lang tjekliste

Han mener, at det er en god løsning, som parterne omkring signaturen er fundet frem til. Til gengæld har det været nødvendigt at udskyde lanceringen.

"Der er mange ting, som er mere tidskrævende, end folk forestiller sig," siger Johnny Bennedsen, som forklarer, at der skal laves brugertest, performancetest, koordination med de forskellige bankers edb-centraler, en grundig revision, to eller tre uvildige sikkerhedsundersøgelser, og juraen skal også på plads.

Når NemID er på plads, regner DanID til gengæld med, at gennemføre en hurtig og meget omfattende omlægning, så der er mellem 2,5 og 3 millioner brugere af signaturen ved udgangen af næste år. DanID forventer at kunne konvertere omkring 600.000 netbankkunder til den nye løsning hver måned, når først processen er sat i gang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo