HP begraver EDS-navnet

Ifølge HP vil EDS fremover gå under navnet HP Enterprise Services. Dermed forsvinder det 47 år gamle, verdenskendte brand.

Artikel top billede

Computerworld News Service: HP har droppet EDS-brandet, et år efter virksomheden blev opkøbt.

At EDS nu forsvinder er en stor begivenhed i it-verden. EDS, der blev grundlagt i 1962 og var ejet af General Motors i perioden 1984 til 1996, blev berømt i hele Storbritannien for de store, offentlige aftaler, som firmaet fik halet i land inden alle andre.

EDS fik for eksempel omfattende aftaler i stand med 'the Department for Work and Pensions' og det britiske forsvarsministerium.

Men EDS tabte til gengæld kampen om det store projekt med identitetskort, ligesom virksomheden også mistede kontrakten med NHS e-mail, fordi de to firmaer ikke kunne komme overens.

EDS har samtidig været synonym med andre, problematiske projekter, som for eksempel forsvarsministeriets DII ('Defence Information Infrastructure')-projekt, 'the National Offender Management System' (også kaldet C-Nomis, som er justitsministeriets katalog over registrerede forbrydere) og et forfejlet skatteberegningssystem.

EDS er stadig part i en retssag, hvor virksomheden BSkyB har lagt sag an mod EDS og forlanger næsten seks milliarder kroner som kompensation for en forfejlet CRM-implementering. Selv om sagen har kørt siden 2007, må parterne stadig vente på en afgørelse.

Oursourceren vil nu blive del af HP Enterprise forretningsgruppen, som er den nye betegnelse for den 'Technology Solutions Group', som desuden beskæftiger sig med servere, storage, software og netværk. Divisionen sælger til små og store virksomheder såvel som til regeringen.

I løbet af årets tredje kvartal har netop den division stået for 47 procent af HP's omsætning og 60 procent virksomhedens indtjening før skat.

Ann Livermore, som er vice president hos HP og leder af Enterprise Business Group, siger: "Kunderne står over for store teknologiske udfordringer lige nu. Fastlåste infrastrukturer og de stadigt mere komplekse applikationer mindsker den fart, hvormed it kan tilføje værdi til virksomhederne."

"Leoparder har pletter"

HP og EDS har begge gennemført en del fyringer siden opkøbet, og flere ledende profiler har desuden forladt virksomheden. Mest markant var det, da EDS' chef i Storbritannien, Sean Finnan, i maj valgte at rykke over til konkurrenten IBM Global Services.

Richard Holway, som er bestyrelsesmedlem ved analysefirmaet TechMarketView, siger, at han "begræder tabet af de kontakter, netværk og den erfaring, der i årtier er sivet fra EDS". HP Enterprise Services "lyder næsten ligesom den rigtige rival, IBM Global Services," bemærker han.

Han fortæller desuden, hvordan "BT (det tidligere British Telecom, red.) havde kig på IBM, da de navngav BT Global Services," og han bruger eksemplet som bevis på, at "leoparder nok kan skifte navn men ikke fjerne pletterne".

Han tilføjer: "Jeg tror, som vi også har bemærket ved Dells opkøb af Perot, at måden man håndterer tjeneste- og produktvirksomheder på, burde være helt anderledes."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S