Ib Kunøe hårdt ramt af krisen: Pengene fosser ud

Finanskrisen har været hård ved it-investoren Ib Kunøes formue.

Artikel top billede

Egenkapitalen i Kunøes holdingselskab, Consolidated Holdings, er faldet med 763 millioner kroner på et år.

Markante kurstab på Netop Solutions, Atea og Columbus IT høvlede i 2008 765 millioner kroner af egenkapitalen i Ib Kunøes selskab Consolidated Holdings.

Resultatet før skat styrtdykkede ligeledes fra 140 millioner kroner til minus 76 millioner. I regnskabsberetningen betegnes de minus 56 millioner efter skat som "utilfredsstillende", og som et resultat af "det vigende kursniveau på valuta, der kunne konstateres igennem 2008".

Gennem den senere tid har det ikke bare været valutakurserne, der er veget, men i høj grad også aktiekurserne. Ved årsskiftet 2008/09 beløb de samlede kurstab sig således til 35 millioner kroner for aktieposten i Netop Solutions, 91 millioner kroner i Columbus IT Partner og 615 millioner i Atea, mens aktieposten i Mondo A/S bidrog positivt med syv millioner kroner.

Fremgangen i Mondos aktiekurs harmonerer ikke med selskabets 2008-regnskab, der blandt andet fortæller om et resultat før skat på minus 75 millioner kroner ud af en omsætning på 102 millioner.

Et plus på 195 millioner kroner

Siden årsskiftet er billedet i nogen grad vendt, og aktiekurserne har udviklet sig positivt, hvilket den 25. maj betød, at aktieposterne i Netop Solutions, Columbus IT Partner Atea og Mondo var blevet i alt 195 millioner kroner mere værd.

Netop Solutions, der tidligere hed Danware, øgede sidste år sin omsætning ved at overtage en del af konkurrenten Genevalogic, men resultatet før skat faldt samtidig med 17 millioner kroner til minus 58 millioner.

Fra maj til i dag har aktiekurserne så igen vendt næsen nedad, hvilket betyder, at kursen på Netop Solutions aktier er faldet fra 34 til godt 12.

Netop ned - Atea op

Mondo, der for nogle måneder siden på ny var i medierne, da selskabet som sidste fase af en omstrukturering, solgte sine hosting-aktiviteter til it-forhandleren Atea, har stort set fået halveret sin aktiekurs til 0,30, mens Columbus IT's aktiekurs er stort set uændret.

Som det eneste lyspunkt er Ateas aktiekurs steget med mere end 50 procent siden den 25. maj til i dag 36.

I Computerworlds årlige analyse af 350 it-virksomheders regnskaber med en samlet omsætning på 165 milliarder kroner, figurerer Atea med en omsætning 4,5 milliarder kroner som den sjettestørste herhjemme.

Ib Kunøe slår i regnskabsberetningen fast, at Consolidated Holdings i 2009 vil "fortsætte den nuværende investeringspolitik." Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra Kunøe til, hvad det indebærer, men hidtil forgæves.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics