Sergey Brin: Googles bog-aftale gavner alle

Sergey Brin er ikke i tvivl: Googles udskældte aftale med forfattere og forlig er til gavn og glæde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Googles medstifter Sergey Brin melder skarpt ud til Microsoft, Amazon, Yahoo og enhver anden, der gør indsigelser mod Googles store bog-projekt: Slap af, vi prøver blot at hjælpe læserne.

Brin bestrider i en kronik i New York Times nogle af de argumenter, som kritikerne er kommet med mod projektet og det deraf følgende forlig med forfattere og forlag.

Især påpeger Sergey Brin, at det ikke handler om forbruger-valg: Uden de skannede e-bøger, er der slet ikke andet valg end at skulle rejse til obskure biblioteker rundt omkring i verden.

Urimeligt af Google

Projektets modstandere inkluderer Amazon, hvis e-bogslæser, Kindle, har sin egen online-boghandel, samt Microsoft, som selv var i gang med at skanne bøger, men lukkede ned for projektet under Google-kontroversen.

De mener, at det er urimeligt, at Google skal have lov til først at indskanne bøgerne og så først bagefter indgå forlig med forfatterne og forlagene, da ethvert nyt forsøg på at konkurrere vil kræve aftaler med forfattere og forlag fra dag et.

Der er dog også andre bekymringer. I Tyskland kan forliget meget vel føre til krænkelser af landets ophavsretslove og forfattere samt privatlivets fred.

Desuden kan der være juridiske problemer ved at tilbageholde royalty-udbetalinger til manglende rettighedsindehavere.

Det ændrer imidlertid ikke på Sergey Brins hovedpointe: Uden Google Books-forliget ville bøger, der er udgået fra forlaget, i praksis være fuldstændigt uden for rækkevidde og måske endda gå tabt for evigt.

Og hvorfor komme med dette argument lige nu? Forliget er allerede blevet udskudt på ubestemt tid, mens der foretages ændringer, og Brins tanker ville muligvis have haft større vægt i september, da sagen var mest fremme.

Måske ligger svaret i Brins hentydning til den elektriske bil i hans henvisning til en skannet bog fra 1916, der beskriver, hvordan idéen ikke fangede an, på grund af "den manglende evne fra producenternes side til at oplyse offentligheden ordentligt om elektricitetens vidunderlige nytteværdi."

Hvis den offentlige mening er ved at ændre sig til at være mod Google i denne sag, så er det bestemt et godt tidspunkt at minde om læserne om, hvem Google Books-forliget er til fordel for. Brins kronik taler til læserne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S