Derfor skal du ikke vente på Service Pack til Windows 7

Mange virksomheder vil vente med at købe Windows 7, til den første 'Service Pack' er klar. Men det er en dårlig ide, lyder det fra Gartner. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mens virksomhederne går og overvejer, om og hvornår de skal skifte til Windows 7, vælger mange it-veteraner den traditionelle og sikre vej: De venter, indtil den første service-pakke til det nye styresystem er ankommet.

I dette tilfælde fortæller Microsoft, at det vil ske omkring 12 måneder efter lanceringen af Windows 7, som finder sted om få uger. Du kan se datoen her.

Læs også: Skal - skal ikke: Opgradere til Windows 7?

Lige præcis dette styresystem har imidlertid en lidt anderledes opgraderings-cyklus, mener analytikere.

De automatiske Windows-opdateringer, der regelmæssigt tilbyder de seneste løsninger, gør, at virksomhederne bør modstå fristelsen til at vente på den første service-pakke, mener Gartner-analytiker Steven Kleynhans.

"I gamle dage gav det mening at vente på den første service-pakke, for det var den eneste måde, man kunne få adgang til de nye løsninger. Men sådan er det ikke længere," siger han.

En service-pakke - en samling opdateringer, løsninger og eventuelle nye funktioner, der bliver leveret i en enkelt pakke - installeres nemmere end en serie af individuelle opdateringer, ikke mindst i forhold til flere computere i et netværk.

"Service-pakker er ikke så forstyrrende, som de var engang. De fleste løsninger i den første service-pakke til Windows 7 vil allerede være installeret af brugerne via Windows updates," siger Steven Kleynhans.

Bør begynde at teste nu

Faktisk anbefaler Gartner, at virksomhederne begynder at teste Windows 7 med det samme. Du kan få gode råd til fremgangsmåden her.

Analysefirmaet forventer, at de fleste virksomheder vil implementere Windows 7 mellem 12 og 18 måneder efter, at systemet bliver gjort tilgængeligt for offentligheden 22. oktober. På det tidspunkt vil SP1 alligevel være den version, folk bruger, siger Steven Kleynhans.

Sidste chance er 2011

Gartner vurderer, at brugerne kan forvente fem års mainstream support fulgt af fem års udvidet support for hver version af Windows, som Microsoft sender på gaden.

Mainstream support er gratis og understøtter alle løsninger, hvorimod udvidet support koster penge og kun inkluderer sikkerhedsopdateringer.

Supporten til Windows XP, den mest brugt Windows-version, er langsomt ved at forsvinde. Mainstream supporten til XP forsvandt i april 2009, og den udvidede support vil være helt væk i april, 2014.

Selv om det kan virke som lang tid ude i fremtiden, advarer Gartner om, at manglen på ISV'er vil blive udtalt allerede i slutningen af 2011, og at de fleste virksomheder derfor bør have installeret Windows 7 inden da. Gartner omtaler tiden efter 2012 som 'XP danger zone.'

"Man vil komme for sent, hvis man venter til efter Windows 7 SP1 med at begynde at teste," advarer Steven Kleynhans.

Service-pakker betyder i virkeligheden mest for pc-producenterne, siger han, for de betyder, at pc-producenterne kan levere pc'er med helt opdaterede styresystemer.

"Nye pc-ejere vil kun skulle downloade en eller to opdateringer i månederne efter en service-pakke," siger Steven Kleynhans.

Det er forståeligt, at det appellerer til it-folk, at man kan vente et år og så få alle opdateringerne på én gang.

"Det står for dem som de vises sten. Det er kun én installation," siger Steven Kleynhans.

Men han tilføjer, at service-pakker også kan ende som en dårlig undskyldning for it-afdelingen. For at undgå beskyldninger om at testene er for langsommelige, kan de sige, at de vælger at vente på at Microsoft udsender en service-pakke.

Men den undskyldning duer ikke denne gang, tilføjer han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S