USA vil lovgive om frit internet

USA's pendant til IT- og Telestyrelsen har fremlagt et lovforslag, der skal sikre alle fri adgang til nettet. Et stort skridt fremad, siger internetguruen Vint Cerf.

Artikel top billede

En eneste farbare vej er et frit internet, siger Vint Cerf.

Den amerikanske udgave af den danske IT- og Telestyrelse, Federal Communications Commision (FCC), er nu klar med et lovforslag, der skal sikre alle fri adgang til nettet. Der skal være netneutralitet, hedder det.

Forslaget går blandt andet ud på, at man skal forbyde operatørerne at blokere for trafik eller sænke hastighederne fra specielle websider, i både det faste og det mobile net.

Formanden for FCC har tidligere foreslået, at det skal være forbudt for internet-udbydere at diskriminere bestemte former for indhold på internettet eller web-applikationer.

Nu afspejler hans holdning sig i et konkret lovforslag.

Og det forslag gør en af internettets ophavsmænd og topchef i Google, Vint Cerf, rigtig glad.

"Det er intet mindre end fantastisk, at Federal Communications Commision stemte for at gå videre med forslaget," siger han under et besøg i Stockholm til ComputerSweden.

Han pointerer dog, at selv om FCC har meldt klart ud, er der kun tale om et forslag til en lov, og at der derfor stadig er lang vej, men han er begejstret for holdningstilkendegivelsen.

Vint Cerf ser afgørelsen som et stort skridt fremad, og anbefaler FCC's krav om en åben debat om spørgsmålet.

Vint Cerf: Kun åbenhed kan bruges
Internet-guruen er helt klar i mælet, når det handler om internettets status. Der skal være 100 procent net-neutralitet.

"Internettets evne til at gøre informationer tilgængelig for brugerne, og til at give virksomhederne mulighed for at prøve nye ideer, fungerer kun, hvis nettet er helt frit og tilgængeligt uden nogen form for restriktioner," siger han til Computerworlds svenske søsteravis.

Det var dog ikke uden sværdslag, at forslaget kom igennem FCC-møllen. Der var nemlig flere selskaber, der gjorde kraftige indsigelser mod forslaget.

Argumentet fra netværksoperatørerne er, at det ville blive sværere at tjene penge, hvis alt får lov til at flyde frit, hvilket så vil betyde, at færre vil investere i internet-løsninger og bredbånd.

Det argument har Vint Cerf dog ikke meget tilovers for.

"Det er ligesom et barn, der nægter at spise," siger han om operatørernes udtalelser.

"Jeg nægter at investere i bredbånd, hvis du tvinger mig til at undgå konkurrencebegrænsende adfærd."

Net-faderens opfattelse er derimod den, at det frie net en forudsætning for forretning.

"Virksomhederne skal nok finde nye måder at bruge nettet på, og investeringerne vil fortsætte. Hvis de etablerede firmaer ikke gør det, så kommer der bare nogle andre til," siger han.

Forslaget om netneutralitet skal nu til høring frem til 5. marts

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics