Kritisk SSL-hul er bombe under internet-sikkerheden

Der er opdaget et kritisk hul i den teknologi, der bruges til at sikre følsomme data på hele internettet. Der er behov for handling med det samme, lyder det fra eksperter.

Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

Et nyt sikkerhedshul sætter spørgsmålstegn ved, om den teknologi, vi bruger til sikker datatrafik på nettet, er god nok.

Der er nemlig fundet en kritisk fejl i Transport Layer Security (TLS) og Secure Sockets Layer (SSL) protokollerne. Det er et direkte angreb på den sikkerhedsgaranti, der tidligere har været i forbindelse med eksempelvis e-handel.

SSL-kryptering er den teknologi, som langt de fleste e-butikker bruger til at beskytte eksempelvis kreditkortinformationer, når der nethandles.

"Vi anvender den fejlbehæftede teknologi til at beskytte adgang til sensitive data, herunder adgang til e-handelssider, kommunikation med offentlige myndigheder, netbanker, og ikke mindst til at validere, at den kilde, du kommunikerer med, er den rigtige," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsels-mail.

Hul i den sikre datastrøm

Sikkerhedshullet gør det muligt at placere kode med indbyggede kommandoer i den krypteret trafik, der sendes mellem eksempelvis en køber og en sælger.

Derved kan en it-kriminel foretage et såkaldt Man-in-The Middle-angreb.

Det betyder i praksis, at en uønsket person placerer sig mellem de handlende og tiltvinger sig adgang til informationerne, der udveksles.

Sikkerhedsfirmaet CSIS oplyser, at der er demonstreret praktiske angreb mod både Microsoft IIS og Apache-servere, hvor SSL-sikkerheden er blevet omgået i et utal af forskellige applikationer.

"Dette er en tikkende bombe under den tillid, vi har til SSL-protokollen og de mange e-handels løsninger, der baserer sig på TLS- og SSL-validering," lyder det fra CSIS.

Firmaet siger dog samtidig, at man ikke skal gå i panik over sikkerhedshullet, men understreger alvoren ved at påpege vigtigheden af, at hullet skal lappes hos forretninger og myndigheder så snart, der er frigivet en patch.

Svagheden kræver indsigt

DK-CERT maner ligeledes til besindighed.

"Det er et kritisk hul, fordi SSL-protokollen er den standard, man har valgt til overførsel af data i sikker form," siger Shehzad Ahmad, der er leder af DK-CERT.

"Svagheden er der, og det kan lade sig gøre at udnytte den," siger han.

"Det er dog ikke noget, man lige kan gøre. For at udnytte hullet skal angriberen eksempelvis være forbundet til det netværk, hvor SSL-pakkerne genereres. Eksempelvis et trådløst netværk, nethandelsserver eller netværket i en virksomhed," lyder det fra Shehzad Ahmad.

Selv om det er svært at foretage angrebet, karakteriserer han stadig sikkerhedshullet som meget alvorligt.

"Som almindelig bruger kan vi ikke gøre andet end at vente på, at der kommer en sikkerhedsrettelse, som lukker hullet."

"Mit budskab er, at der kræves handling fra sikkerhedsfolkene med det samme. Hullet skal nok bliver lukket hurtigt, så der er ingen grund til panik hos internetbrugerne," siger han til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS