Kritisk SSL-hul er bombe under internet-sikkerheden

Der er opdaget et kritisk hul i den teknologi, der bruges til at sikre følsomme data på hele internettet. Der er behov for handling med det samme, lyder det fra eksperter.

Artikel top billede

(Foto: www.lelesandrini.it /)

Et nyt sikkerhedshul sætter spørgsmålstegn ved, om den teknologi, vi bruger til sikker datatrafik på nettet, er god nok.

Der er nemlig fundet en kritisk fejl i Transport Layer Security (TLS) og Secure Sockets Layer (SSL) protokollerne. Det er et direkte angreb på den sikkerhedsgaranti, der tidligere har været i forbindelse med eksempelvis e-handel.

SSL-kryptering er den teknologi, som langt de fleste e-butikker bruger til at beskytte eksempelvis kreditkortinformationer, når der nethandles.

"Vi anvender den fejlbehæftede teknologi til at beskytte adgang til sensitive data, herunder adgang til e-handelssider, kommunikation med offentlige myndigheder, netbanker, og ikke mindst til at validere, at den kilde, du kommunikerer med, er den rigtige," skriver sikkerhedsfirmaet CSIS i en advarsels-mail.

Hul i den sikre datastrøm

Sikkerhedshullet gør det muligt at placere kode med indbyggede kommandoer i den krypteret trafik, der sendes mellem eksempelvis en køber og en sælger.

Derved kan en it-kriminel foretage et såkaldt Man-in-The Middle-angreb.

Det betyder i praksis, at en uønsket person placerer sig mellem de handlende og tiltvinger sig adgang til informationerne, der udveksles.

Sikkerhedsfirmaet CSIS oplyser, at der er demonstreret praktiske angreb mod både Microsoft IIS og Apache-servere, hvor SSL-sikkerheden er blevet omgået i et utal af forskellige applikationer.

"Dette er en tikkende bombe under den tillid, vi har til SSL-protokollen og de mange e-handels løsninger, der baserer sig på TLS- og SSL-validering," lyder det fra CSIS.

Firmaet siger dog samtidig, at man ikke skal gå i panik over sikkerhedshullet, men understreger alvoren ved at påpege vigtigheden af, at hullet skal lappes hos forretninger og myndigheder så snart, der er frigivet en patch.

Svagheden kræver indsigt

DK-CERT maner ligeledes til besindighed.

"Det er et kritisk hul, fordi SSL-protokollen er den standard, man har valgt til overførsel af data i sikker form," siger Shehzad Ahmad, der er leder af DK-CERT.

"Svagheden er der, og det kan lade sig gøre at udnytte den," siger han.

"Det er dog ikke noget, man lige kan gøre. For at udnytte hullet skal angriberen eksempelvis være forbundet til det netværk, hvor SSL-pakkerne genereres. Eksempelvis et trådløst netværk, nethandelsserver eller netværket i en virksomhed," lyder det fra Shehzad Ahmad.

Selv om det er svært at foretage angrebet, karakteriserer han stadig sikkerhedshullet som meget alvorligt.

"Som almindelig bruger kan vi ikke gøre andet end at vente på, at der kommer en sikkerhedsrettelse, som lukker hullet."

"Mit budskab er, at der kræves handling fra sikkerhedsfolkene med det samme. Hullet skal nok bliver lukket hurtigt, så der er ingen grund til panik hos internetbrugerne," siger han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S