Artikel top billede

Der er ingen tvivl om, at vi kan forvente mange, mange hackede servere den næste tid, vurderer en sikkerhedsekspert.

Ny søgemaskine er effektivt hacker-værktøj

En ny søgemaskine indekserer oplysninger om sikkerhedstilstanden på alle typer enheder, der er koblet til internettet. Det gør den til et uhyre effektivt værktøj for både sikkerhedsfolk og hackere.

En ny sikkerhedssøgemaskine kan lokalisere sårbarheder i software og datalækager på alle indekserede computere på internettet.

I samme søgning kan man høste de IP-adresser eller portnumre, som sårbarhederne gemmer sig bag.

Disse informationer er yderst interessante for it-sikkerheds-researchere, som kan bruge dem til at se, hvor den er gal med sikkerheden, og hvor der skal patches eller opdateres.

Desværre er det helt de samme data, som it-kriminelle bruger i deres forsøg på at tiltvinge sig adgang til hemmelige oplysninger.

Søgetjenesten, der er blevet døbt Shodan, kan eksempelvis bruges at finde routere, firewalls, printere eller servere igennem en simpel tekstsøgning.

Det er ligeledes muligt, at få information om data, der er placeret på dårligt sikrede FTP-, SSH- eller Telnet-servere.

Der er registreret lige over 17.000 danske maskiner maskiner på søgemaskinen.

Tag-selv-bord for hackere

Alt i alt gør Shodan sine søgeresultater til et tag-selv-bord til folk, der leder efter information om, hvor den dårlige sikkerhed er, hvilket giver anledning til både rynker i brynene og jubel hos sikkerhedseksperterne.

"Hvis man ved, hvordan bagdøren på inficerede maskiner svarer, kan man faktisk søge på dem. Et andet eksempel er, at hvis man er interesseret i en specifik sårbarhed, kan man ligeledes få identificeret de maskiner, som lider under sårbarhederne," fortæller Carsten Jørgensen, seniorkonsulent i Devoteam Consulting.

"Langt de fleste hackere udnytter kendte sårbarheder, det allerede er muligt at patche, og det er netop disse informationer, man får her."

"Så der er ingen tvivl om, at vi kan forvente mange, mange hackede servere den næste tid. Det er trivielt at automatisere, så der kan desuden dannes store botnet med minimal indsats fra angribernes side," vurderer sikkerhedseksperten.

Selv om søgeresultaterne kan misbruges, er der intet ulovligt ved tjenesten.

"Det er blot en indeksering af kendte data fra nettet, som er samlet i en database," siger Carsten Jørgensen..

"I øjeblikket har tjenesten kun skannet en del af internettet, men disse store databaser kommer vi til at se mange flere af i takt med, at cloud computing giver langt flere computerkræfter til databehandlingen," vurderer han.

Kan gavne på sigt

Der er dog altid to sider af samme sag, og på langt sigt, kan offentlige informationer om sikkerhedsstandarden være gavnlig.

"Hvis man ser positivt på det, er det en ekstrem effektiv oplysningskampagne for alle dem, der vil blive hacket de kommende dage - hvis de altså opdager det. Ser man lidt længere ud i fremtiden kan dette være med til at forbedre sikkerheden globalt," siger Carsten Jørgensen til Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere