Knap 100.000 signatur-breve sendt ud på én måned

Post Danmark kører rundt med tusindvis af fysiske breve til den digitale signatur. Fremover kommer engangskoder til den digitale signatur også ind ad brevsprækken.

Artikel top billede

I regn og slud skal posten ud - med titusindvis af breve med digitale koder. Foto: Søren Nielsen/Post Danmark

Alene på 30 dage i november blev der udsendt 95.171 breve med pin-kode til installation af den digitale signatur.

Brevene udsendes, når danskerne opretter en ny digital signatur eller har glemt kodeordet til deres gamle signatur.

Dertil kommer breve om spærring, som ikke er talt med, ligesom der i november oveni de 95.171 breve blev sendt 602 breve med koder til udlandsdanskere.

DanID, der overtog driften af signaturen efter TDC, har ikke et samlet overblik over, hvor mange fysiske breve, der er sendt ud, siden signaturen blev oprettet tilbage i 2003.

Engangskoder per brev

Hos IT- og Telestyrelsen, der har lavet aftalen med leverandøren af signaturen, kender man man heller det samlede antal udsendte breve.

I stedet forklarer centerleder Palle H. Sørensen fra IT- og Telestyrelsen, at der med den nye signatur fortsat skal udsendes fysiske breve.

Både med de aktiveringskoder, der erstatter de nuværende installationskoder, og nu også med nøglekort med engangskoder.

"Fremover vil man modtage engangskoder på et fysisk nøglekort med 148 koder per kort. Og man vil kunne bestille flere nøglekort ad gangen," siger han.

Dermed vil mængden af udsendte nøglekort og breve afhænge af, hvor ofte man bruger signaturen.

Spørgsmål om sikkerhed

Palle H. Sørensen forklarer, at de fysiske breve er nødvendige af sikkerhedsmæssige årsager.

"Identiteten på borgeren verificeres i CPR-registeret, hvor borgeren er knyttet til en pålidelig fysisk adresse. Når koder udsendes til en fysisk adresse, er der således en vis sikkerhed for modtagerens identitet," siger han.

Palle H. Sørensen forklarer, at det ikke er tilfældet med e-mail adresser.

"Det ville være sikkerhedsmæssigt uforsvarligt, at benytte samme elektroniske kanal til udsendelse af aktiveringskoden, som den borgeren benytter til elektronik bestilling af signaturen," siger han.

Hvis en svindler for eksempel tilraner sig en anden persons pas og cpr-nummer, ville den pågældende i bestillingsprocessen blot kunne opgive en vilkårlig mail-adresse, hvortil installationskoden skulle sendes, forklarer centerchefen.

Palle H. Sørensen mener, at med det nye system bliver svindel endnu sværere.

"Da aktiveringskoden og kodekortet vil blive sendt i to helt uafhængige postforsendelser tidsmæssigt forskudt, vil det gøre det vanskeligere for en svindler at få fat i både aktiveringskoden og kodekortet," siger han.

Mobilen afløser breve - engang

Centerchefen oplyser samtidig, at styrelsen ikke har regnet på, hvor mange breve hele den offentlige sektor og private virksomheder, hvor danskerne kan anvende den digitale signatur, undgår at sende ud ved at indføre signaturen i det offentlige.

Altså om de breve der fremover skal udsendes til brugerne af signaturen overstiger det antal breve, det offentlige og private virksomheder undgår at udsende.

IT- og Telestyrelsen forhandler nemlig blot en aftale hjem med DanID og er ikke inde over deres forhandlinger med Post Danmark og andre samarbejdspartnere.

Man har altså ikke lavet en business case på netop udsendelsen af breve, men afhængig af hvilke forudsætninger der lægges til grund, vil der helt sikkert kunne vises en ikke ubetydelig besparelse for det offentlige, vurderer han.

Palle H. Sørensen oplyser, at man kigger på løsninger, hvor engangskoderne til signaturen eventuelt kan generes elektronisk i fremtiden.

"Det vil nok i første omgang blive til signaturer brugt i erhvervslivet," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS