Salgstallene for Mac vil sætte ny rekord

Apples regnskab for fjerde kvartal vil ifølge analytiker fortælle historien om et rekordstort salg af 3,3 millioner Mac'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple vil i regnskabet for sidste kvartal af 2009, der afsløres senere på måneden, offentliggøre at have solgt endnu et rekordstort antal Mac'er, siger en analytiker fra Wall Street i et notat til sine klienter.

Brian Marshall fra BroadPoint AmTech vurderer det samlede Mac-salg i fjerde kvartal 2009 til 3,3 millioner enheder. Hvis Marshalls beregninger er nøjagtige, vil Apple have overgået sin rekord fra årets tredje kvartal på 3,05 millioner solgte Macs med 249.000 enheder, hvilket vil udgøre stigning på 8,5 procent.

Brian Marshalls vurdering på 3,3 millioner solgte Mac'er vil i forhold til de 2,3 millioner solgte enheder i fjerde kvartal 2008 udgøre en stigning på 31 procent.

En fremgang i denne størrelsesorden vil være en tilbagevenden til Apples salgstendenser fra 2008, da virksomheden imponerede med store salgsforøgelser i forhold til kvartalsregnskaber fra året før - fra 21 procent i tredje kvartal til hele 51 procent i første kvartal.

Forudsat at Apple slår branchens vækstgennemsnit igen i fjerde kvartal 2009 - hvilket ser ud til at være sikkert, selv hvis Marshalls vurdering ligger i den høje ende - så vil virksomhedens salgstal have ligget over gennemsnittet i 20 ud af de seneste 21 kvartaler. Den ene undtagelse er første kvartal 2009, da Apple for første gang siden 2003 ikke opnåede at øge antallet af solgte Mac'er i forhold til samme kvartal året før.

iMac får æren

Det globale salg af computere vil ifølge Gartner Research være steget med kun 2,3 procent i løbet af 2009.

Ligesom andre analytikere forudser også Brian Marshall en genoplivning af Apples salg af desktoppe baseret virksomhedens salg i fjerde kvartal af 865.000 desktop-enheder, hvilket udgør en stigning på 19 procent i forhold til samme kvartal året før og 10 procent i forhold til kvartalet før.

Tidligere i december fremhævede et analysefirma, at salget af Apples desktoppe - produktlinjerne iMac, Mac mini og Mac Pro - i USA var steget 74 procent i løbet af oktober og november. Analytiker Stephen Baker fra NPD giver den opdaterede iMac æren for denne salgsstigning.

Apple løftede 20. oktober sløret for de nye iMac på henholdsvis 21,5 og 27 tommer, hvoraf sidstnævnte for første gang fås med quadcore Intel-processorer. Siden da er der dog sat tvivl ved den 27 tommers iMacs grafikkort og skærme, idet et stort antal kunder rapporterer om flimrende skærme. Adskillige forhandlere siger, at dette problem er baggrunden for Apples beslutning om at udsætte salget af de største og dyreste modeller.

Apple vil offentliggøre sine officielle salgstal for fjerde kvartal i anden halvdel af januar under et telefonmøde med finansanalytikere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S