Adobe står højest på hackernes ønskeliste

Adobes populære produkter kommer under kraftig beskydning i det kommende år, mens Microsoft kan slappe lidt af.

Artikel top billede

Selvom der er lang tid til, det igen er jul, kan man godt begynde at skrive ønskesedlen allerede nu.

Og øverst på hackernes ønskeliste står programmerne fra grafik-giganten Adobe.

Det skriver sikkerhedsfirmaet McAfee i en rapport, der hedder 2010 Threat Predictions.

Som navnet antyder, indeholder teksten en række forudsigelser om, hvordan 2010 vil arte sig på sikkerhedsfronten.

En af hovedkonklusionerne er, at hackerne vender blikket lidt væk fra Microsofts produkter og i stedet retter fokus mod Adobe. Flere af firmaets applikationer har da også været udsat gennem længere tid.

Det drejer sig blandt andet om Flash, Acrobat og Reader, som alle har kæmpet med at opretholde sikkerheden i det forgangne år.

Programmer, der er standard-software, på langt de fleste af verdens computere.

"It-kriminelle har gennem lang tid valgt at angribe Microsofts produkter på grund af den store brugergruppe. Vi forudser dog, at Adobes produkter - og frem for alt Flash og Reader - bliver hackernes foretrukne skydeskive i 2010," skriver McAfee i rapporten.

For mange funktioner

Det er ikke kun McAfee, der ser Adobe som et 2010-offer.

"Set i bakspejlet er det helt åbenlyst, at Adobe vil få problemer. Faktisk er der i øjeblikket en kritisk PDF-sårbarhed, der først bliver rettet 12. januar," siger Peter Kruse, der er sikkerhedsekspert i CSIS.

Han mener, at der er alt for mange funktioner i Adobes programmer, og det skaber problemer.

"Der er ingen mening i at implementere eksempelvis JavaScript i applikationerne. Den funktion bør alle danske virksomheder slå fra. Derved vil man få et langt mere sikkert produkt," siger han.

Det er dog ikke kun Adobe, som vil stå på hackernes ønskeliste. Den også vil bestå af andre tredjepartprogrammer og gamle kendinge.

"Tredjepartprogrammer som Apples QuickTime-afspiller og iTunes vil stadig være oplagte mål for de it-kriminelle. Microsofts Office-pakke vil sandsynligvis også blive angrebet. Den er ofte en smule bagud i opdaterings-pakkerne fra Microsoft, der ellers er blevet god til at lappe huller i eksempelvis Windows," lyder det fra Peter Kruse.

"I 2010 skal sikkerhedsbranchen blive bedre til at oplyse brugerne om vigtigheden af at opdatere. Faktisk er mange producenter af tredjepartprogrammer ganske flinke til at patche deres produkter, men man skal ofte selv følge med i opdateringerne, og det kræver opmærksomhed," siger han.

Adobe: Der er problemer
Adobes tekniske chef, Kevin Lynch, erkender da også, at Adobe er hårdt ramt af angreb.

"Vi ser en tydelig stigning i antallet af angreb, specielt mod Reader og i et vist omfang også mod Flash," siger han til idg.se.

"Vi arbejder på at nedbringe tiden mellem vores udgivelser af sikkerhedsopdateringer. Tidligere har det taget flere måneder, men nu vil vi nedbringe den tid til mindre end to uger," lyder det fra Kevin Lynch.

Læs mere om it-sikkerhedsåret 2009.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Netværksadministrator til Sampension

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job