Artikel top billede

Microsoft på knæ: Beder om ny høring i Word-forbud

Microsoft anmoder høftligt om en ny høring, der skal kaste nyt lys over sagen om et forbud mod Word.

Computerworld News Service: Microsoft har anmodet en amerikansk appeldomstol om en ny høring i den patentsag, der kræver, at softwaregiganten betaler knap halvanden milliard kroner i skadeserstatning og som forbyder Microsoft at sælge den aktuelle version af tekstbehandlingsprogrammet Word.

Microsoft er tiltalt for at bruge et patent, der ejes af i4i i en funktion i Word 2003 og 2007, der gør det muligt for brugerne at oprette specialtilpassede XML-dokumenter.

I december stadfæstede den amerikanske appeldomstol Court of Appeals for the Federal Circuit en tidligere kendelse, der pålagde Microsoft at betale skadeserstatning og forbød virksomheden at sælge kopier af Word, der indeholdte denne funktion.

Hvordan skal beløbet udregnes?

Nu beder Microsoft panelet af dommere om primært at genoverveje, hvordan beløbet på skadeserstatningen udregnes.

"Denne anmodning giver detaljer angående væsentlige konflikter, som vi mener, at kendelsen fra 22. december skaber med etableret præcedens, der er afgørende for retsplejen og for fastsættelsen af skadeserstatningen, og vi er bekymrede for, at kendelsen svækker dommernes autoritet i fastsættelsen af hensigtsmæssige foranstaltninger i fremtidige patentretssager," lyder det fra Kevin Kutz, der er director of public affairs hos Microsoft.

Som reaktion udtaler i4i, at virksomheden forventede, at Microsoft ville indgive en sådan anmodning, og at virksomheden ser frem til at udbygge sin forretning nu, hvor Microsoft er pålagt et forbud mod at sælge de patentkrænkende produkter.

Microsoft har tidligere bedyret, at virksomheden er på trapperne med en udgave af Word 2007, hvor den pågældende funktion er fjernet.

Det er ikke sikkert, at Microsofts anmodning om en ny høring vil få noget hurtigt svar.

Først skal tre dommere gennemgå anmodningen, og de vil have syv dage til enten at imødekomme eller afvise den. Hvis de afviser anmodningen, vil resten af panelet få tid til at gennemgå den. En ny høring kan resultere i nedsat skadeserstatning og ændringer i forbuddet.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere