Skat omgår udbudsregler i sag om omstridt leverandør

Leverandørsamarbejdet mellem Skat og Venzo blev etableret, fordi Skat selv ønskede Venzo som leverandør. Da firmaet ikke selv var godkendt som SKI leverandør, er det imod udbudsreglerne.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også:It-firma mistænkes for overfakturering af Skat

Leverandørsamarbejdet mellem Skat og Venzo blev etableret, fordi Skat selv ønskede Venzo som leverandør.

Det fremgår tydeligt af en udtalelse, som it-dirketør Preben Bialas er kommet med til Operation X.

Da aftalen blev indgået, var Venzo imidlertid ikke godkendt som SKI-leverandør og kunne derfor ikke levere til Skat uden at kontrakten skulle sendes i udbud.

Derfor har løsningen været, at Venzo har faktureret sine timer igennem en anden virksomhed, der er godkendt af SKI (Statens og Kommunernes Indkøbs Service).

Ifølge en ekspert, som Operation X taler med i udsendelsen, er dette i strid med udbudsreglerne.

Pakkes ind i SKI-aftale

Selvom SKI-leverandører gerne må benytte sig af underleverandører, er det i strid med reglerne, når aftalen indgås direkte mellem den offentlige myndighed og underleverandøren.

"Her er situationen jo den, at en leverandør, som ikke har en SKI-aftale, og som ikke har forudgående kontakt med nogen SKI-leverandør, laver en aftale direkte med Skat, hvorefter de pakker den ind i en SKI-aftale," siger Sune Troels Poulsen, jurist og lektor ved Københavns Universitet, til Operation X.

Ifølge Skats it-direktør, Preben Bialas, er der ikke noget problem i den fremgangsmåde, og han skriver desuden i en mail til Operation X, at han ikke ser noget problem i, at hans medarbejdere privat er venner med Skats leverandører.

Leverandørvalg skal ske på et sagligt grundlag

Administrerende direktør i SKI, Søren Jakobsen, gør det da også meget klart over for Computerworld, at meningen med SKI-ordningen ikke er, at Skat selv kan vælge sine egne underleverandører.

"Den offentlige kunde skal vælge leverandør inden for rammeaftalen på et sagligt grundlag. Det er sagligt at lægge vægt på de kriterier, som rammekontrakten blev tildelt efter, samt eventuelle øvrige kriterier for tildeling, som er nævnt i rammekontrakten," siger han.

Kan et sagligt grundlag godt være, at 'hovedleverandøren' kan tilbyde en bestemt underleverandør uden nogen form for indblanding?

"Nej. En offentlig kunde kan kun benytte en rammekontrakt på de vilkår, som rammekontrakten nu engang indeholder. Kunden kan ikke sætte et nyt vilkår om, at leverandøren skal benytte en bestemt underleverandør, når det ikke er et vilkår i rammekontrakten," siger han.

Må Skat gerne stille et krav til en leverandør om, at arbejdet skal udføres af en bestemt underleverandør?

"Nej."

Udover omgåelsen af udbudsreglerne, er der mistanke om, at Venzo har overfaktureret skat med flere millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo