Topchefer: Datacenter-alliance vil skabe danske jobs

Datacenter-alliancen mellem Microsoft og HP vil betyde nye jobs i Danmark, fortæller de to firmaers danske topchefer.

Artikel top billede

"Vi kommer til at ansætte mennesker som konsekvens af det her. Både konsulenter og arkitekter," fortæller Keld Jersild Olsen, administrerende direktør i HP Danmark.

Hvad skal der egentlig komme ud af det nye samarbejde mellem HP og Microsoft?

Det er tydeligt, at datacenter-partnerskabet mellem Microsoft og HP endnu er meget nyt for de to firmaers danske topchefer, Microsoft Danmarks administrerende direktør Jørgen Bardenfleth og HP's ditto, Keld Jersild Olsen.

"Jeg hørte først om aftalen i går (onsdag, red.), så det er meget nyt for os. Det er lidt for tidligt at spekulere," siger Microsofts danske topchef, Jørgen Bardenfleth.

"Annonceringen er relativt ny, det blev lanceret i går (onsdag, red.)," lyder det samstemmende fra Keld Jersild Olsen, administrerende direktør i HP Danmark.

Flere jobs i Danmark

Hvad der derimod står fast, forklarer HP Danmarks administrerende direktør Keld Jersild Olsen, er, at de 250 millioner amerikanske dollars også når hele vejen til Danmark.

"Vi kommer til at ansætte mennesker som konsekvens af det her. Både konsulenter og arkitekter. Det er en del af den satsning på sammenlagt 1,3 milliarder kroner, som de to firmaer har afsat," siger han og uddyber:

"Pengene skal gå til udvikling, fælles markedsføring og muligheden for, at HP og Microsoft sætter mennesker bagved også i Danmark. Der vil komme nyansættelser som følge af det her," siger Keld Jersild Olsen.

Microsofts Jørgen Bardenfleth supplerer da også, at han forventer sig en yderligere styrkelse af et i forvejen tæt samarbejde de to firmaer imellem.

" tæt er det ikke hver dag, at du ser to meget store partnere gå sammen Vi kender hinanden godt, og jeg selv har en fortid med 12 år i HP, så jeg kender det rigtig godt, så det tætte samarbejde vil blive yderligere intensiveret," fortæller Jørgen Bardenfleth, administrerende direktør i Microsoft Danmark.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S