Mozilla: Vi vil have et frit og åbent internet i 100 år

Mozilla Foundation har afsat fem millioner kroner til et projekt, der skal sikre et frit og åbent internet i de næste hundrede år.

Artikel top billede

Mozilla Foundation, der nok er mest kendt for at stå bag open source-browseren Firefox, vender nu blikket væk fra kodelinjerne på skærmen, og kigger ud mod den digitale verden.

I et nyt projektet vil Mozilla-folkene nemlig sætte fokus på, hvordan vi arbejder og gebærder os på nettet i de kommende 50 til 100 år.

I den forbindelse allokerer organisationen lidt over fem millioner kroner, eller en million dollar, til projektet, der stadig er i sin vorden.

Udgangspunktet er, at nettet fra starten var et åbent netværk og den struktur vil Mozilla gerne bevare.

Der bliver således slået på jungletrommerne for at samle et hold mod censur og andre net-begrænsninger, hvilket projektnavnet da også bærer præg af.

Det er nemlig blevet døbt, Mozilla Drumbeat.

Luftig beskrivelse

Mozilla Drumbeat defineres som et globalt community bestående af folk og projekter, der anvender teknologi til at hjælpe internetbrugerne med at forstå, deltage og få kontrol over online-tilstedeværelsen.

Målet og midlerne for Drumbeat er stadig noget luftigt formuleret, men i følge den Wiki, der er blevet lanceret i forbindelse med projektet, er den langsigtede vision, at internettet om hundrede år stadig er uafhængigt, gennemsigtigt og bygget på interaktion.

I øjeblikket er Mozilla i gang med at opbygge det fællesskab af internetbrugere, som i flok skal løfte opgaven.

Mozilla skriver på Wikien, at der vil komme lokale begivenheder, som samler folk og en årlig Drumbeat Festival.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse