Gammel B&W-server med vigtige opgaver

Danmarks ældste server: Burmeister & Wain Scandinavian Contractor kaster sin gamle Digital Alpha 2000-server ind i kampen om at blive Danmarks ældste server.

Artikel top billede

Knut Rathjen, system manager, og hans kolleger i B&W Scandinavian Contractor, passer godt på den gamle Digital-server.

Selvom man er blevet gammel, kan man godt udføre vigtige opgaver for sin virksomhed.

Det er den gamle Digital Alpha 2000 5/250-server, der står hos Burmeister & Wain Scandinavian Contractor i Allerød et glimrende eksempel på.

Den gamle server deltager nu i Computerworld og Dell's fælles konkurrence om at finde Danmarks ældste, fungerende server.

Digital Alpha 2000 5/250 blev købt i 1995 hos hedengangne Digital.

Den kører stadig to af firmaets vigtigste applikationer, nemlig økonomisystemet Multi+ samt MS, som er et egen udviklet indkøbs/materialestyringssystem, forklarer Knut Rathjen, som er system manager hos B&W.

"Udviklingen af softwaren stoppede for flere år siden, og serveren er siden hen blevet passet og plejet for at holde sig kørende, indtil et nyt ERP-system kan blive implementeret," fortæller han.

Den gamle server kører OpenVMS 6.2 i et cluster med sin søster-server fra samme tid. Et gammelt Digital HDS30 Storageworks udgør disksystemet.

"Systemgruppen passer nænsomt på den," siger Knut Rathjen om sin gamle digitale kollega.

Tiden i Burmeister & Wain Scandinavian Contractor har dog langt fra stået stille, og virksomheden er i gang med at indføre frikøl på det eksisterende køleanlæg.

"Serverrummet blev i 2009 koblet på bygningens ventilationsanlæg, der i forvejen var overdimensioneret, og nu kører langt mere optimalt med serverrummets konstante belastning. De gamle køleenheder i serverummet fungerer nu som backup-enheder," siger Knut Rathjen.

Der arbejdes desuden på at virtualisere resten af serverparken til VMWare i løbet af 2010, i alt 30 servere.

Har din virksomhed landets ældste, fungerende server? Så har du nu chancen for at få skiftet det klimabelastende bæst ud med Dell's spritnye, energirigtige R610-server til en værdi af 25.000 kroner, kvit og frit leveret fra Dell. Vi kårer en vinder først i marts 2010. Læs om konkurrencen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S