Video vil dominere internettet totalt

Cisco vil præsentere en lang række produkter, der kan matche den nye video-tendens.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I 2013 vil 90 procent af al internettrafik være video, spår et medlem af Ciscos ledelse.

Marthin De Beer, der er senior vice president ved Ciscos Emerging Technologies Group, var en af talerne ved Ciscos Networkers event, og her fortalte han, at video står over for at få en enorm indflydelse på den måde, netværk bliver designet, konstrueret og implementeret på.

Marthin De Beer, hvis hold er ansvarlig for udvikling af Telepresence-serien af udstyr til videokonferencer, sagde, at der stadig findes en hel del mennesker, der ikke helt har forstået, hvordan den nye generation af produkter til videokonferencer vil forandre kommunikation.

"Video er ligesom chokolade: man kan ikke beskrive det, man er nødt til at smage selv," sagde han.

Som en del af sin præsentation afslørede Marthin De Beer enkelte detaljer om de kommende Cisco-produkter, ligesom han gav den første offentlige demonstration af de produkter til brug ved videokonferencer i hjemmet, der blev annonceret tidligere på måneden.

Forskellige systemer skal tale sammen

Han afslørede desuden, at virksomheden planlægger at licensere sin 'Telepresence Interoperability Protocol' (TIP) til brug ved samarbejde mellem forskellige videokonference-terminaler - Lifesize, Radvision og Tandberg har allerede underskrevet licens-aftalerne.

Mathin De Beer fortalte, at licensen vil blive udsendt uden royalties for at støtte arbejdet med teknologien, og at TIP vil blive foreslået som standard til videokonference-kommunikation. Han fortalte dog ikke hvilken standard-organisation, forslaget er sendt til.

Marthin De Beer annoncerede desuden to nye Telepresence-produkter: TP3010 med seks pladser og TP3210 med 18 pladser. Han tilføjede, at begge produkter indeholder mulighed for strømbesparelser.

Demonstrationen af udstyret til hjemmebrug fokuserede først og fremmest på den række tjenester, der vil blive tilbudt. Demonstrationen handlede om en matematik-lærer, der gerne vil tilbyde interaktiv undervisning: timerne ville kunne gives via videokonference og der kan betales over Telepresence-systemet.

I forhold til prisen så fortalte Marthin De Beer, at det endnu ikke er bestemt, hvor meget Telepresence til hjemmebrug skal koste, men han tilføjede dog, at prisen vil blive "overkommelig for en middelklasse-familie."

Han sagde, at minimumskravet vil blive 1 Mbps bredbånd, men tilføjede at den bedste oplevelse vil være ved mindst tre eller fire Mbps.

Marthin De Beer fortalte desuden, at Medianet, den medie-orienterede arkitektur som Cisco bruger til levering af videokonference-tjenester, vil blive opgraderet i år, hvor version 2.0 vil komme til sommer og udvide mulighederne for plug and play.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT supporter til Jyske Bank

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS