Nye pirat-forhandlinger uden offentlig indsigt

Trods diskussion af behov for gennemsigtighed omkring kontroversielle piratforhanldlinger fortæller blogosfæren om bortvisning af live-bloggere fra nyeste ACTA-møde i Mexico.

Artikel top billede

Illustration fra blog på ACTA-mødets anden dag.

Et dokument med et resume af de seneste forhandlinger om den omdiskuterede internationale antipirataftale ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) får ikke blide ord med på vejen af den canadiske blogger Michael Geist, som kalder resumeet en ventet svag erklæring.

Den internationale antipirat-aftale har fra starten været omgærdet af hemmeligheds-kræmmeri og mystik , som har rejst et krav fra rettighedsorganisationer såvel som teleselskaber om mere åbenhed og gennemsigtighed omkring forhandlingerne.

Og Mexico-mødet indeholdt da ifølge Michael Geist også en diskussion af åbenheden omkring forhandlingerne, men ifølge online-magasinet Techdirt, var det angiveligt så som så med muligheden at delagtiggøre offentligheden i forhandlingsmødet i Mexico.

Ifølge magasinet forsøgte bloggeren Geraldine Juarez nemlig at tweete live fra forhandlingerne, hvilket angiveligt resulterede i bortvisning fra mødet.

Samtidig forsøgte arrangørerne af mødet angiveligt at få deltagerne til at underskrive en nondisclosure agreement, som dog blev droppet efter indsigelser, skriver Techdirt.

De jævnlige forhandlingsmøder i ACTA-regi efterfølges gerne af lækager på internettet, som i nogen grad afdækker det reelle indhold. Men så vidt vides, er dette endnu ikke sket i forbindelse med sidste uges møde i Mexico.

Endnu ingen ny lækage

Ifølge det new zealandske online-magasin The National Business Review and Liberty Holdings, håber en talsmand fra organisationen Tech Liberty dog på, at det sker.

"Hvis der ikke er nogen lækager fra Mexico, vil vi ikke have nogen ide om, hvad der foregår," siger Thomas Beagle til magasinet.

Imidlertid har en af internettets vigtigste leverandører af kontroversiel information, Wikleaks, i øjeblikket indstillet af aktivisterne, fordi organisationen ifølge hjemmesiden samler kræfterne om at indsamle kapital til den videre drift, hvilket muligvis kan udsætte en eventuel lækage lidt.

De seneste lækager om ACTA-forhandlingerne omhandler dels et dokument, som er en nedskrevet orientering, baseret på en mundtlig gennemgang af aftaleudspillets konkrete indhold.

Det andet dokument indeholder en EU-analyse af det amerikanske udspil, og giver dermed indtryk af aftalens indhold og form, selvom dokumentet ikke viser hele aftalens ordlyd.

Dokumentet underbygger ifølge tidsskriftet Ars Technica kritikernes synsvinkel på sagen, nemlig at hensigten er at indføre en form for three-strikes model. Bladet selv mener dog, at den overordnede plan er at eksportere den såkaldte DMCA (Digital Millennium Copyright Act) til resten af verden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S