Detaljeret læk om nye antipirat-forhandlinger

Ny læk om hemmelige antipirat-forhandlinger afslører detaljeret indhold af de seneste forhandlinger.

Artikel top billede

En nyt læk fra de kontroversielle og hemmelige ACTA-forhandlinger om en global antipirat-aftale er dukket op på nettet.

Den nye læk er angiveligt et dokument fra EU, som sammen med en række andre lande i januar forhandlede om den omdiskuterede aftale i Mexico.

Ifølge den canadiske blogger Michael Geist er det ny-lækkede dokument en kort rapport fra en af EUs forhandlere, Pedro Velasco Martins.

Den internationale antipirat-aftale har siden første nys om forhandlingerne været omgærdet af hemmeligheds-kræmmeri og mystik , som har rejst et krav fra rettighedsorganisationer såvel som teleselskaber om mere åbenhed og gennemsigtighed omkring forhandlingerne.

Bedre end intetsigende standardnotater

"Det lækkede dokument er lige præcis, hvad forhandlingslandende burde stille til rådighed for offentligheden, når den egentlige tekst ikke er til rådighed. Denne korte rapport indeholder langt mere information om substansen af forhandlingerne end det intetsigende mødenotat," skriver Michael Geist på sin blog, og henviser til forhandlingslandenes officielle mødekommentarer.

Netop hemmelighedskræmmeriet ved forhandlingerne har længe været under skarp beskydning fra en række aktører.

Og dokumentet afslører faktisk, at kravet om åbenhed tilsyneladende er en del af emnerne, som forhandlerne arbejdede med på seneste ACTA-møde i Mexico.

I dokumentet fremgår det i al fald, at der i Mexico opstod "nogen fremgang på åbenhed, hvor parterne enedes om at opdatere og forbedre det fælles sammendrag, som er drøftet i de to sidste runder, til også omfatte en tilbagevisning af de ubegrundede rygter om ACTA. (Kontrol med bærbare computere, iPods ved grænsen, obligatorisk three strikes-regel ved internetkrænkelser etc.)."

Ifølge dokumentet nåede forhandlerne dog ikke på mødet frem til en løsning omkring større åbenhed.

"Imidlertid er der endnu ingen aftale om at frigive forhandlingstekster," står der i dokumentet.

Konfiskering ved grænser

Ifølge dokumentet blev spørgsmålet om håndhævelsen af ACTA ved grænserne diskuteret for første gang i mere end et år. Også her var der god fremgang på området omkring undtagelser for personlig bagage.

"Et område, som er sensitivt i forhold til den offentlige opfattelse," står der i dokumentet.

Ordenshåndhævelse på nettet

Videre står der i dokumentet, at de forhandlende parter i Mexico for første gang diskuterede de kontroversielle forslag om fremtidens antipirat-regler i forhold til internettet.

Her frygter modstanderne af ACTA-aftalen, at almen retspraksis sættes ud af spil, fordi det vil være op til den enkelte internetkunde at bevise sin uskyld ved mistanke om piratkopiering.

Ifølge dokumentet foregik forhandlingerne om dette emne på baggrund af parternes kommentarer til det amerikanske forslag. Imidlertid gjorde tidsnød det umuligt at diskutere det mere tekniske indhold på området.

"Drøftelserne fokuserer stadigt på afklaringer af forskellige tekniske begreber, hvorfor der ikke var megen fremgang i form af en konkret tekst. USA og EU enedes om at fremlægge deres egne systemer i næste runde for at afklare spørgsmålene," hedder det i dokumentet.

Næste og ottende runde af de omstridte forhandlinger foregår i følge dokumentet i april i New Zealand, mens niende runde foregår i Geneve i juni.

Forhandlingsparterne, der blandt andre tæller USA, EU, Canada, New Zealand, Schweiz og Japan, er angiveligt stadig opsatte på at underskrive ACTA-aftalen i 2010, hvis man skal tage det lækkede dokument for troende.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S