Apple vil afvise krav om tvangsinstallering af statslig sikkerheds-app på iPhones

Den indiske stat stiller krav om, at mobilproducenter skal tvangsinstallere en statslig sikkerheds-app på op mod 730 millioner smartphones, men Apple vil fortælle den indiske regering, at selskabet ikke kommer til at følge kravet.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apple planlægger ikke at følge et nyt indisk krav om, at alle nye smartphones i landet skal sælges med den statslige sikkerhedsapp Sanchar Saathi preinstalleret.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den indiske stat har ifølge Reuters i al hemmelighed givet mobilproducenter som Apple, Samsung og Xiaomi ordre om, at alle nye telefoner senest om 90 dage skal indeholde sikkerhedsappen.

Appen skal angiveligt bruges til at identificere stjålne telefoner, blokere dem og forhindre misbrug.

Samtidig er det planen, at den indiske stat vil stille krav om, at producenterne installerer appen på telefoner, der allerede er i brug, via en tvungen softwareopdatering.

Apple siger nej

Ifølge Reuters oplysninger vil Apple dog meddele den indiske regering, at selskabet af hensyn til brugernes privatliv og sikkerhed ikke vil følge påbuddet, og at Apple heller ikke efterkommer denne type krav andre steder i verden.

Den indiske premierminister Narendra Modis politiske modstandere har anklaget regering for med kravet at forsøge at få adgang til borgernes 730 millioner smartphones.

I første omgang forlød det desuden, at det ville være umuligt at slette appen, men det har den indiske teleminister Jyotiraditya M. Scindia efterfølgende afvist.

”Appen er et frivilligt og demokratisk system,” sagde han tirsdag og tilføjede, at brugerne let kan slette appen fra deres telefon, når de ønsker det.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune