Mac-salget steget med næsten 40 procent

Apples butikssalg er vendt stærkt tilbage siden nedturen i første del af 2009.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples salg af Mac-computere i de amerikanske butikker steg i sidste måned med 43 procent sammenlignet med samme måned i 2009, ligesom årets samlede salg er steget med 36 procent, konkluderer analysefirmaet NPD Group.

Stigningen bør ikke komme som nogen overraskelse. 2009's første kvartal bød på en usædvanligt svagt Mac-salg, og for et år siden anerkendte Apple da også, at salget var faldet for første gang i mere end seks år.

Salget i dette års første kvartal vil til gengæld være større, end det var både sidste år og året før, siger Stephen Barker, der er analytiker ved NPD.

"Tallene vil være betydeligt bedre end i 2008, eftersom 2009 ikke bød på et fald på 40 procent," sagde han med en reference til opsvinget i 2009.

NPD har analyseret det amerikanske salg i både fysiske butikker og online, som for eksempel i Apples egen internetforretning.

Gav pote med lavere priser

Apple solgte 2,3 millioner Mac-computere i 2008's første kvartal og 2,2 i løbet af første kvartal af 2009. Forudsat at kvartalssalget ender på et niveau, der er 39,5 procent højere end sidste år - gennemsnittet af de to første kvartaler - så kan Apple ende med at sælge tre millioner Mac-computere, hvilket firmaet kun har opnået to gange før og sidste gang i 2009's fjerde kvartal, hvor der blev sat salgsrekord med 3,4 millioner systemer.

"De har gjort det rigtig godt lige siden sidste års opdatering af MacBook Pro," siger Stephen Baker med en reference til det salgs-comeback, der indledtes omkring midten af året. Apple gav de fleste af selskabets bærbare en makeover i juni 2009 og satte samtidig priserne ned med mellem seks og 28 procent.

Stephen Baker peger på MacBook'en til omkring 7.100 kroner og den billigste MacBook Pro 13 tommers-model til omkring 8.900 kroner som de to største sællerter blandt virksomhedens bærbare produkter.

Den nye iMac, der fandt sin debut i oktober 2009, sælger også rigtig godt. "Det har været en god platform," vurderer Stephen Baker. "Jeg ved ikke helt, hvorfor den sælger bedre [end tidligere bærbare], men hele pc-markedet har det jo rigtigt godt lige for øjeblikket."

Sidste december omtalte Stephen Baker den opdaterede iMac som "en meget stor succes", da han fortalte, at Apples salg af stationære computere var steget med 74 procent i månederne oktober og november 2009 sammenlignet med samme periode året før. Ifølge Apple endte salget af stationære Mac-computere i 2009's fjerde kvartal med at være steget 70 procent i forhold til året før.

Stephen Baker fortæller desuden, at den gennemsnitlige salgspris for Mac-computere forsatte med at falde i løbet af årets første to måneder. Det var ikke fordi, Apple sænkede priserne, men fordi kunderne i højere grad købte virksomhedens billigere produkter.

"Den lå omkring 8300 kroner," sagde han om Apples gennemsnitlige salgspris sidste år. "Men nu er den nærmere 7200 kroner."

[i]Oversat af Marie Dyekjær Eriksen[/i}

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura