Verdens største domæneselskab har fået nok af Kina

Verdens største domæneselskab er rystet over, at Kina forlanger en lang række personlige oplysninger udleveret om alle kunderne. Nu er det slut med .cn, lyder det.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Verdens største registrator af domænenavne, amerikanske Go Daddy, bliver trukket ind i den tiltagende online-krig, der pågår mellem Kina og USA.

Go Daddy meddeler, at selskabet med omgående virkning vil stoppe med at registrere .cn-domæner i Kina.

Det skyldes, at den kinesiske regering er begyndt at forlange, at Go Daddy udleverer en række personlige oplysninger om personer, der tidligere har købt domæne-navne fra Go Daddy.

De krævede oplysninger inkluderer blandt andet detaljerede forretnings-oplysninger, foto samt underskrifter for alle de.cn-aftaler, som Go Daddy har indgået i de seks år, hvor selskabet har været aktivt i Kina.

"Vi er bekymrede for de pågældende kunders sikkerhed. Og vi er bekymrede for den effekt, som kravet vil have på kommende domæne-registreringer og dermed hele ideen om den frie udveksling af ideer på nettet," lyder det fra Christine Jones fra Go Daddy.

Vil trække stikker ud

Den kinesiske regering har tidligere alene forlangt, at Go Daddy indsamlede navne, adresser og e-mailadresser på sine .cn-kunder.

Det kinesiske domæne-agentur, CNNIC, har meddelet Go Daddy, at samtlige af de pågældende domæner vil 'stoppe med at virke,' hvis ikke selskabet udleverer informationerne.

Det amerikanske selskab meddeler, at det vil fortsætte med sine nuværende kunder i Kina, men at det ikke vil oprette flere .cn-domæner.

Go Daddy påpeger i øvrigt, at der er mange problemer med at drive domæne-forretning i Kina.

Blandt andet har selskabet brugt mange ressourcer på at afværge enorme denial of service-angreb, der alle er blevet sat i gang fra Kina.
Selskabet påpeger desuden, at en "meget stor del" af alverdens spam-mængder bliver afsendt fra Kina, som ifølge selskabet ser ud til at fremme spam som forretningsmodel.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS