Artikel top billede

Apple udskyder iPaden i Europa

Du må væbne dig med tålmodighed, hvis du har planer om at købe en iPad hos din lokale Apple-forhandler. Apple har netop udskudt den europæiske lancering.

Danske Apple-fans må væbne sig med tålmodighed.

Den populære iPad ser nemlig ikke ud til at komme til Danmark foreløbig.

Den amerikanske avis Wall Street Journal skrive, at Apple netop har meddelt, at den europæiske iPad-lancering er blevet udskudt med en måned til slutningen af maj.

Ifølge Wall Street Journal kalder Apple det for "en svær beslutning", og virksomheden begrunder det med, at efterspørgelsen på det amerikanske marked har oversteget virksomhedens forventninger og, at den amerikanske efterspørgsel de næste måned forventes at presse Apples iPad-forsyninger i bund.

Apple har tidligere meddelt, at iPaden vil blive lanceret i Australien, Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Schweiz, Storbritanien, Spanien og Tyskland i slutningen af april.

Uvished om dansk lancering

Computerworld har talt med den danske iPad-forhandler Eplehusets forretning i København, hvor det bliver meddelt, at butikken endnu ikke har fået oplysninger om en lanceringsdato i Danmark, men at virksomheden allerede har mange kunder skrevet på en venteliste.

Ifølge Eplehuset kan danske kunder risikere at skulle vente til sommer eller efterår.

Apples iPad blev lanceret i USA 3. april og allerede den første dag, blev der ifølge Apples egne oplysninger solgt mere end 300.000 enheder. Det er mere end den første generation af iPhone solgte de to første dage efter lanceringen i 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere