TDC-ejere beholder milliardgevinst fra aflyst handel

Kapitalfondene bag TDC vil beholde milliardgevinst fra stor TDC-handel - også selv om handlen i dag er blevet aflyst.

Artikel top billede

Seks milliarder kroner røg i december fra TDC's kasse videre til ejerne, som består af fem kapitalfonde.

Det skete ifølge TDC, fordi teleselskabet måneden forinden solgte ud af sit schweiziske datterselskab, Sunrise. Et salg, som umiddelbart indbragte TDC 11 milliarder kroner, hvis de schweiziske konkurrencemyndigheder ville godkende handelen.

Men det gjorde de ikke, oplyser de schweiziske myndigheder i dag.

Ikke desto mindre beholder kapitalfondene de seks milliarder kroner, selvom argumentationen for udbetalingen sidste år var, at TDC havde scoret 11 milliarder kroner.

"TDC genererer et stabilt cash flow. Samtidig betyder aftalen om et delvist salg af Sunrise, at vi har udsigt til at få et provenu i størrelsesordenen 11 milliarder kroner. Det giver TDC en solid finansiel situation, der gør os i stand til at udbetale et ekstraordinært udbytte til vore aktionærer," fortalte TDC's finansdirektør, Jesper Ovesen, i december.

TDC holder fast i udbetaling

Kommunikationsdirektør i TDC, Nicolaj Due, fortæller til Computerworld, at de 11 milliarder kroner ikke er kommet i TDC-kassen, og at det ikke sker, før den endelige aftale er på plads.

Men hvad kommer der så til at ske med de seks milliarder kroner, der blev udbetalt til jeres ejere i december?

"Da vi udbetalte de penge, var det selvfølgelig, fordi vi kunne se, at det var det mest fornuftige at gøre i forhold til den finansielle struktur i TDC. Det kommer ikke til at skabe nogen problemer i den relation. Vi har absolut stadig en fornuftig finansiel struktur i TDC."

Men argumentationen for at udbetale de seks milliarder kroner var jo netop, at I nu kunne tillade jer det, fordi I fik de 11 milliarder kroner. Er det så ikke forkert at udbetale pengene, før pengene fra salget kom i hus?

"Det blev nævnt som et led i argumentationen på det tidspunkt, men det blev først og fremmest understreget, at vi var i en fornuftig finansiel situation, og vi kunne tillade os at gøre det i forhold til det cash flow og så videre, som vi havde, og det er vi ganske komfortable med."

Men der blev direkte sagt: "Samtidig betyder aftalen om et delvist salg af Sunrise, at vi har udsigt til at få et provenu i størrelsesordenen 11 milliarder kroner. Det giver TDC en solid finansiel situation, der gør os i stand til at udbetale et ekstraordinært udbytte til vore aktionærer".

Det er vel netop de 11 milliarder kroner i indtægt, som bliver brugt som argumentation?

"Ja, de er et led i den argumentation. Men det er kombinationen med cash flow. Vi er jo heller ikke i en situation nu her, som skaber problemer med gældsafviklingen, for vi har et meget solidt cash flow. Vi er ganske komfortable med situationen. Vi indgik i den her fusion, fordi vi fandt den god, og vi vil selvfølgelig meget gerne have de 11 milliarder kroner i kassen, og vi vil gerne se på, hvordan mulighederne er for det."

Skulle I så ikke have gjort udbetalingen betinget af, at de 11 milliarder kroner kom ind i kassen?

"Det har vi ikke ment, at der var et behov for, og det mener vi heller ikke nu."

TDC: Kunne ikke gøre det anderledes

TDC oplyser i dag, at selskabet finder det overraskende, at konkurrencemyndighederne i Schweiz afviser fusionen.

Hvorfor havde I ikke afsondret markedet bedre, så I ikke stod i denne situation nu?

"Du kan aldrig undgå at komme i sådan en situation, for hvis man kunne have gjort det bedre, så havde man også gjort det. Det er normalt ved sådanne fusioner, at det er betinget af en endelig godkendelse af konkurrencemyndighederne, så du ved aldrig, om du er i mål, før du har fået den endelige godkendelse," siger Nicolaj Due.

Så du mener ikke, at der er noget juridisk arbejde, der ikke er gjort godt nok?

"Selvfølgelig kan man altid efterrationalisere, om der var nogle ting, vi kunne have gjort for ikke at ende i denne her situation, men det kan vi ikke bruge til så meget lige nu. Men vi har haft et tilfredsstillende forløb og en god fornemmelse for de her ting, så det er derfor, at vi bliver overraskede og uenige i den afgørelse, der er kommet."

Han fortæller videre, at TDC og France Telecom, som skulle fusionere Orange sammen med Sunrise, nu overvejer, hvilke scenarier der er mulige, ligesom en anke af afgørelsen også er en mulighed.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Uspecificeret arbejdssted

Erhvervsakademi Aarhus

Underviser til datamatikeruddannelsen

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S